Ciekawostki


Prelekcja w Ostoji

W dniu 22 listopada 2018 roku w myśliwskiej Ostoji w okolicach Jabłonny, na zaproszenie Koła Łowieckiego Cietrzew, Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Łowieckiej w Poznaniu Krzysztof Poczekaj przeprowadził prelekcję dla dzieci z pobliskiej szkoły.

Podczas prelekcji przybliżył on młodym słuchaczom zagadnienia związane z ochroną przyrody, ekologią, biologią zwierząt łownych zamieszkującą nasze pola i lasy. Wyjaśnił jak ważne jest dokarmianie zwierząt szczególnie w okresie zimowym i że sami mogą w tym aktywnie uczestniczyć. Przy omawianiu biologii zwierzyny, posłużył się tablicami edukacyjnymi ze zdjęciami poszczególnych zwierząt. Następnie kolega prezentował przyniesione rekwizyty, które wzbudziły u dzieci ogromną ciekawość, a były to poroża jelenia, skóra lisa, parostki kozła. Opowiedział on dzieciom m.in. jak to się dzieje, że byk jelenia zrzuca swoje poroże raz do roku, po czym nakłada ponownie – dzieci nie mogły wyjść ze zdumienia. Wszystkie słuchały zaciekawione.

Ta forma aktywnego obcowania z przyrodą bardzo im się podobała i już dzieci były chętne na następną wycieczkę do lasu.

Fotorelacja jest zamieszczona w galerii

Darz Bór!
Wiesław Kucha
[22.11.2018]Akcja "Ożywić pola" - Fenomen Łęknicy

Promocja łowiectwa poprzez edukację to działania, które dają realne szanse na ukształtowanie prawidłowych postaw wśród młodego pokolenia, ukierunkowanych na poszanowanie ojczystej przyrody oraz odpowiedzialności za nasze środowisko.

Dlatego też z wielką przyjemnością przyjęliśmy fakt, że zakres działań przyrodniczo-ekologicznych realizowanych w ramach akcji "Ożywić pola" przez uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy, współpracujących z Justyną Górecką z WKŁ "Cietrzew" Warszawa oraz pracownikami z Nadleśnictwa Lipinki został zauważony i opisany na łamach Łowca Polskiego


Darz Bór!

Justyna Górecka
[09.08.2017]

 
Festiwal w Ochli

W niedzielę 23 lipca w Skansenie w Ochli, odbył się festiwal, podczas którego prezentowano kulinarne dziedzictwo regionu, w tym potrawy z dziczyzny z lubuskiej kniei.

Wzorem lat ubiegłych Komisja Kultury, Tradycji i Etyki Łowieckiej przy PZŁ Zielona Góra w ramach festiwalu przygotowała wystawę łowiecką „Myśliwskie smaczki”, której celem była popularyzacja łowiectwa zielonogórskiego.

Jednym z działań promocyjnych było serwowanie wyrobów i potraw z dziczyzny, w tym pieczonych dzików, różnego rodzaju wędlin z dziczyzny, myśliwskiej grochówki czy zupy gulaszowej. Smakoszy myśliwskich produktów było bardzo wielu, o czym świadczyły długie kolejki przed łowieckim stosikiem kulinarnym. O gastronomiczną stronę imprezy zadbali: KŁ „Cietrzew” Żary, KŁ „Dzik” Zielona Góra, WKŁ „Diana” Sulechów, KŁ „Ostoja” Zielona Góra, KŁ „Ryś” Niedoradz i KŁ „Słonka” Zielona Góra. Nie sposób nie wspomnieć o myśliwskich nalewkach, o których zapasy zadbali Dionizy Stępniewski i Krzysztof Piwowar.

W ramach szerzenia kultury myśliwskiej Ryszard Król z KŁ „Raróg” Zielona Góra zaprezentował zbiory łowieckie, przedstawiając dorobek członków Zielonogórskiego Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej.

Nieodzownym elementem propagowania łowiectwa są zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży, które prowadziła Justyna Górecka z WKŁ „Cietrzew” Warszawa. O potrzebie podejmowanie tego typu działań nie trzeba nikogo przekonywać. Na imprezie promującej łowiectwo nie mogło zabraknąć muzyki myśliwskiej. A zaprezentowali ją członkowie zespołu De Luxe pod kierownictwem Agnieszki Rybickiej.

Podobnie jak w latach ubiegłych koordynacji tego przedsięwzięcia podjął się Robert Majdecki z WKŁ „Diana Sulechów”.

 

Darz Bór!

Justyna Górecka
[23.07.2017]

 III Nowogrodzki Rajd Integracyjny

Organizacji tego wydarzenia podjęło się: Stowarzyszenie FIBER wraz z Ośrodkiem Kultury, Urzędem Miasta i Nadleśnictwem Krzystkowice oraz inicjatorem rajdu Ryszardem Królem. Tegoroczna edycja była już trzecią i odbyła się ona 24 czerwca br.

W tym roku uczestnicy rywalizowali ze sobą w różnych konkurencjach. Pierwszą rywalizacją był wyścigu Handbike, w którym 4 uczestników miało do pokonania dystans

3 km. Kolejnym wyzwaniem sportowym był bieg ulicznym na 5 km, w którym wystartowało łącznie 16 biegaczek i biegaczy. Dla dzieci natomiast organizatorzy przygotowali slalom na hulajnodze. Istotnym punktem wydarzenia był rajd integracyjny, do którego w tym roku zapisała się rekordowa liczba 149 uczestników w wieku od 2 do 75 lat. Uczestnikom wszystkich rywalizacji sportowych organizatorzy w ramach podziękowania przekazali okolicznościowe kubeczki.

Wśród licznych atrakcji nie zabrakło także stoisk edukacyjnych przygotowanych przez Nadleśnictwo Krzystkowice oraz Polski Związek Łowiecki w Zielonej Górze. Na zaproszenie organizatorów zielonogórscy myśliwi przekazywali wiedzę o zwierzętach i ich zachowaniach. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się pytania losowane przez łowieckie koło fortuny oraz instruktarz i próby gry na rogu myśliwskim. Niezmiennie nie mało kłopotów nastręczyło przyporządkowanie poroży i rogów do właściwych gatunków zwierząt. Ciekawym punktem było także rozpoznawanie tropów pozostawionych przez leśne zwierzęta oraz dźwiękowa tablica odgłosów zwierząt zamieszkujących nasze lasy. Stoisko PZŁ, gdzie edukację łowiecko-przyrodniczą prowadziła Justyna Górecka było oblegane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych.

Kolejnym łowieckim akcentem na tej imprezie były występy sygnalistów myśliwskich pod dyrekcją Agnieszki Rybickiej oraz Roberta Olejarza, którzy na rogach myśliwskich zaprezentowali sygnały i muzykę myśliwską.

Celem tego rajdu była integracja osób sprawnych z osobami niepełnosprawnymi

i założenie to całkowicie zostało realizowane. Całość wydarzenia, które prowadziła Dorota Laskowska Kabała, dopełniła wyjątkowo słoneczna pogoda i fantastyczna atmosfera.

 

Darz Bór!

Justyna Górecka

[24.06.2017]

 


Zajęcia o lesie

"W dniu 13 czerwca 2017 roku gościliśmy w naszej szkole przedstawicielkę Polskiego Związku Łowieckiego panią Justynę Górecką, która w sposób bardzo przystępny wykorzystując plansze, eksponaty i okazy naturalne przybliżyła uczniom życie lasu i jego mieszkańców. Zajęcia były bardzo interesujące przez co dzieci były bardzo skupione i aktywnie w nich uczestniczyły. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że prowadząca wykazała się doskonałym przygotowaniem, rzetelnie i z wielką pasją przekazała naszym wychowankom wiele cennych informacji o lesie.

Bardzo dziękujemy za organizację lekcji. Liczymy na dalszą współpracę i organizację cyklicznych zajęć edukacyjnych.
Nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej w Zespole Edukacyjnym nr 1 w Zielonej Górze"

 

Darz Bór !
Justyna Górecka

[13.06.2017]Dni Trzebiela 2017

W dniach 9 -10 czerwca bieżącego roku odbyły się Dni Trzebiela. Kumulacja obchodów miała miejsce w sobotę (tj. 10.06.2017 r.) na placu przy Urzędzie Gminy.

Wśród licznych atrakcji nie zabrakło także stoiska edukacyjnego przygotowanego przez zielonogórskich myśliwych. Zajęcia o tematyce łowiecko – przyrodniczej przygotowali i prowadzili: Kol. Justyna Górecka – WKŁ „Cietrzew” Warszawa, Kol. Jarosław Karwański – KŁ „Ponowa” Wymiarki oraz Kol. Maciej Wiśniowski – KŁ „Lisek” Trzebiel, który jednocześnie reprezentował Leśny Kompleks Promocyjny Bory Lubuskie – Nadleśnictwo Lubsko.

Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się pytania losowane przez łowieckie koło fortuny oraz instruktarz i próby gry na rogu myśliwskim. Nie mało kłopotów nastręczyło również przyporządkowanie poroży i rogów do właściwych gatunków zwierząt. Ciekawym punktem było także rozpoznawanie tropów pozostawionych przez leśne zwierzęta oraz dźwiękowa tablica odgłosów zwierząt zamieszkujących nasze lasy.

Stoisko było oblegane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Okazało się, że niektóre pytania dostarczyły najpierw kłopotów, a potem nowej wiedzy osobom dorosłym. Wśród zwiedzających nasze stoisko był także gospodarz tegorocznego święta - wójt Gminy Trzebiel Pan Marek Iwlew.

Po raz kolejny okazało się, że pomoce edukacyjne, których zakup w 2016 r. został współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze zdecydowanie uatrakcyjniły prowadzone zajęcia edukacyjne.

 

Darz Bór !

Justyna Górecka
[10.06.2017]

 


Jeziory Wysokie

W ramach aktywności ekologicznej w dniu 10 maja 2017 uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy pod opieką nauczycieli i rodziców uczestniczyli w zajęciach organizowanych w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich, które poprowadzili pracownicy ośrodka: Iwona i Paweł Mrowińscy oraz Justyna Górecka. Myślą przewodnią zajęć była bioróżnorodność biologiczna oraz środowisko bytowania gęgawy, która nocuje na zbiorniku wodnym zlokalizowanym na terenie ośrodka.

 

Darz Bór !

Justyna Górecka
[10.05.2017]

 Konkurs fotograficzny „Przyroda Ojczysta”

Konkurs zorganizowany był przez Komisję Kultury i Promocji Łowiectwa w Katowicach a uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 19.11.2016.
Kol. Artur Kułdosz  zdobył pierwsze miejsce w kategorii osób dorosłych za nagrodzoną fotografię 'W stronę słońca".

Łącze do strony konkursowej.

Gratulujemy !

Darz Bór
Wiesław Kucha
[22.04.2017]
Targi Hubertus Expo 2017

Fotorelacja z targów łowieckich Hubertus Expo 2017, które odbyły się  w Warszawie w dniach 24-26.03.2017 znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[08.04.2017]

O wilku mowa, a wilk tu

Coraz liczniejsze doniesienia w lokalnej prasie i Internecie, przede wszystkim jednak coraz częstsze stwierdzenia obecności bytowania wilków w lubuskich lasach, tj. tropów, nor, a nawet spotkań oko w oko z wilkami stały się przyczynkiem do większego zainteresowania tym gatunkiem wśród miejscowej ludności. Na ziemi lubuskiej żyje coraz większa populacja wilków. Dokładnej liczby osobników nie można określić, jednak może być ich około 350 – 400. Zwierzęta czasem widywane są w lesie lub słychać ich wycie w pobliżu zabudowań. O wilkach, ich zwyczajach, środowisku bytowania dyskutowano z uczniami „Małej Szkoły” Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Koninie Żagańskim. Zanim jednak przeszliśmy do tematu zasadniczego podopiecznych placówki przywitano muzyką myśliwską.

Oto kilka ciekawostek z życia wilka. Każda wataha zajmuje oddzielne terytorium, które jest intensywnie znakowane za pomocą: moczu, kału, charakterystycznych drapań oraz głosu (wycie). Jest ono aktywnie bronione przez wszystkich członków wilczej rodziny. Wilki mają znakomicie rozwinięty zmysł węchu i mogą odczytać sygnały zapachowe (rozpoznać i ocenić osobnika) z dużej odległości. W wilczej grupie rodzinnej panuje hierarchia. Najważniejsza jest para alfa (wadera i basior), jest to jedyna para rozmnażająca się w watasze. Pozostałe wilki to tzw. osobniki podporządkowane, które w zależności od płci są podporządkowane samcowi lub samicy z pary alfa. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja piastuna (osobnik beta), który opiekuje się szczeniakami podczas nieobecności pary alfa. Poza tą sytuacją opiekę nad potomstwem sprawuje cała grupa rodzinna, która dba przede wszystkim o bezpieczeństwo młodych i dostateczną ilość pokarmu. Szczeniaki funkcjonują w grupie rodzinnej na specjalnych prawach i nie muszą ściśle respektować ustalonej hierarchii. Wilki używają do porozumiewania się między sobą różnych sygnałów dźwiękowych: wycia, szczekania, warczenia, skomlenia i pisków.

Fotorelacja znajduje się w galerii: Konin Żagański, Żagań

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[03.04.2017]


 "Posadźmy las razem"

W sobotę, 8 kwietnia 2017 roku na powierzchni zrębowej zlokalizowanej blisko siedziby Nadleśnictwa Zielona Góra w ramach ogólnopolskiej kampanii ,,1000 drzew na minutę" miało miejsce ogólnodostępne spotkanie plenerowe pt. ,,Posadźmy razem las!", zorganizowane przez Nadleśnictwo Zielona Góra oraz Nadleśnictwo Przytok. W wydarzeniu tym aktywnie uczestniczyły m.in. całe rodziny z dziećmi, grupy uczniów zielonogórskich szkół podstawowych, gimnazjów, studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, Uniwersytetu III Wieku, samorządów oraz organizacji lokalnych, harcerzy (ZHP oraz ZHR). Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu wzięło udział blisko 500 osób.

Spotkaniu temu towarzyszyły także zajęcia edukacyjne, które zorganizowane były przez leśników z Nadleśnictwa Zielona Góra i Nadleśnictwa Przytok, a także przez zielonogórskich myśliwych. W namiocie Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze edukację łowiecką prowadzili: Justyna Górecka z WKŁ

nr 331 „Cietrzew” Warszawa oraz Danuta Apenit i Damian Olszewski z KŁ „Słonka” Zielona Góra. Młodsi i starsi uczestnicy łowieckich zająć mogli wsłuchiwać się w odgłosy zwierząt

i ptaków zamieszkujących lasy, rozpoznawać tropy zwierząt czy odgadywać gatunki zwierząt na podstawie zrzutów. Dużym zainteresowaniem cieszyło się „Łowieckie koło fortuny”, przyrodniczo-łowieckie puzzle czy koła: „Dopasuj trop”, „Dopasuj poroże”, „Dopasuj rodziny”. Co odważniejsi próbowali gry na rogu myśliwskim. Urokowi stosika dodawały liczne eksponaty zwierząt bytujących w lubuskich lasach udostępnienie przez właścicieli salonu myśliwskiego „Złoty Róg” oraz tablice przyrodnicze przedstawiające sylwetkę i gwarę wybranych zwierząt.

Dla wszystkich uczestniczących w akcji przygotowana była grochówka oraz kiełbaska, którą można było upiec przy ognisku. Każdy z uczestników jeśli tylko chciał, mógł także wrócić do domu „bogatszy” o sadzonki świerka, dęba, sosny, czy modrzewia.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[08.04.2017]

1000 drzew na minutę” w Łęknicy

Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Tylko od 1995 r. do 2014 r. powierzchnia lasów wzrosła o 504 tys. ha. Co roku leśnicy w Polsce sadzą ok. 500 mln nowych sadzonek. To prawie 1000 drzew na minutę, każdego dnia. 12 kwietnia 2017 r. młodzież z Zespołu Szkół Publicznych z Łęknicy z nauczycielkami Iwoną Przyślak i Wiolettą Szreiber oraz Justyną Górecką z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew” Warszawa i pracownikiem Nadleśnictwa Lipinki w ramach akcji „1000 drzew na minutę” tworzyli strefę ekotonową.

Na brzegu lasu o niewykształconych strefach ekotonowych dochodzi do szeregu niekorzystnych procesów, prowadzących do degradacji zbiorowisk leśnych. Wśród nich są: silne nasłonecznienie, wysuszający wpływ wiatru, ubijanie gleby przez padające deszcze, czy migracja obcych gatunków. Dobrze wykształcone ekotony mogą zapobiegać rozprzestrzenianiu się pożarów w lasach. Stanowią one swoistą barierę przed wnikaniem do wnętrza kompleksów leśnych różnego rodzaju pyłów i gazów. Strefy ekotonowe z różnymi gatunkami „pożytecznych” zwierząt podnoszą naturalną odporność drzewostanu na ataki „szkodników” lasu. Ekoton podnosi stabilność ekosystemu leśnego i przyczynia się do utrzymania wysokiej produkcyjności drzewostanów i sprawności siedlisk. Mając powyższe na uwadze w pasie strefy ekotonowej znalazły się sadzonki takich krzewów i drzew jak: dereń śliwa, szakłak, berberys czy trzmielina.

Tego dnia, w początkowych jego godzinach pogoda wcale nie rozpieszczała – było deszczowo i zimno. Do pracy przystąpiono po wysłuchaniu krótkiego instruktażu dotyczącego jakości sadzenia wygłoszonego przez leśniczego Leśnictwa Nowe Czaple - Grzegorza Rygla. Zanim rozpoczęto pracę zupełnie przestało padać, a ciepłe wiosenne słońce wyszło za chmur. Akcję tradycyjnie już zakończono wspólnym ogniskiem.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[12.04.2017]

Dzień Bobra” w szkołach

Z okazji „Dnia Bobra”, który przypada na dzień 7 kwietnia, w Zespole Szkół Publicznych w Łęknicy, w Szkole Podstawowej w Żarkach Wielkich oraz w Gminnym Przedszkolu w Lipinkach odbyły się lekcje przyrody poświęcone temu niezwykle ciekawemu gryzoniowi. Zajęcia przyrodnicze przeprowadziła Justyna Górecka, członek Komisji Kultury, Tradycji i Etyki Łowieckiej ZO PZŁ w Zielonej Górze.

Po krótkim powitaniu uczestników słowami „Darz bór” oraz zaprezentowania kilku sygnałów myśliwskich, rozpoczęliśmy zajęcia dotyczące biologii i zwyczajów bobra europejskiego. Najpierw scharakteryzowano wygląd naszego bohatera – zwrócono uwagę na małe oczy i uszy, charakterystyczny spłaszczony ogon oraz błyszczące, miękkie i gęste futro. Dzięki obecnemu eksponatowi w łatwy sposób przedszkolakom i uczniom przedstawiono różnice w budowie i zastawaniu łap przednich i tylnych. Zwrócono uwagę na środowisko bytowania największego naszego gryzonia oraz na szereg jego przystosowań do ziemnowodnego trybu życia. Omówiono fakt bycia bobra roślinożercą w kontekście powalania drzew, a krążąca po sali czaszka była wnikliwie obserwowana. W trakcie zajęć udostępniono również chętnym róg myśliwski, by mogli próbować swoich sił w grze na tym instrumencie, a chętnych było naprawdę wielu.

Bobry to jedne z ciekawszych zwierząt żyjących w naszym kraju i jednocześnie jeden z tych gatunków, które wywołują najpoważniejsze konflikty na linii przyroda-człowiek. Są niesamowitymi inżynierami i hydrotechnikami, jest to jedyne zwierzę (po człowieku) potrafiące na taką skalę manipulować środowiskiem i chyba właśnie dlatego bóbr wzbudził tak duże zainteresowanie wśród uczestników prelekcji łowieckich.

Fotorelacja znajduje się w galerii: Łęknica, Żarki Wielkie, Lipinki

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[11.04.2017]


Wiosna bez płomieni

Wiosną nader często dochodzi do wypalania traw. O tym, że nie wolno wypalać nieużytków i jak ogromnie straty przynosi to środowisku dyskutowaliśmy z uczniami Szkoły Podstawowej w Łęknicy. Uczniowie wiedzą już, że gdy zauważą ogień muszą zadzwonić pod numer 998 lub 112, by poinformować straż pożarną, policję, nadleśnictwo.

Dlaczego nie wolno wypalać traw?

1. Wypalanie traw i zarośli jest zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.

2. Wypalania nie przynoszą żadnych korzyści gospodarczych natomiast powodują ogromne straty w przyrodzie!

3. Wypalania traw zabija zwierzęta. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków.

4. Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.

5. Przy wypalaniu giną mrówki, które zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy przewietrzając glebę.

6. Ogień niszczy krzewy, nierzadko zniszczeniu ulegają dziesiątki hektarów lasów!

7. Niekontrolowany ogień stanowi zagrożenie dla zabudowań i pól uprawnych!

8. Ścielące się dymy utrudniają ruch drogowy i stają się przyczyną wypadków i kolizji - wielu strat i osobistych tragedii!

9. Sprzymierzeńcem ognia jest wiatr. Roznosi go we wszystkich kierunkach, przenosząc na lasy i gospodarstwa. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunki, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[05.04.2017]


 Zakładanie remizy

Jednym z nadrzędnych celów programu „Ożywić pola” jest zakładanie nowych i pielęgnacja już istniejących remiz śródpolnych i śródleśnych. Remizy to zazwyczaj niewielkie powierzchniowo obszary pokryte drzewami, krzewami i inną roślinnością zapewniającą zwierzętom dziko żyjącym korzystne warunki żerowe i osłonowe w czasie rozmnażania oraz w okresach niekorzystnych warunków pogodowych. Zadrzewienia i zakrzewienia odgrywają kluczową rolę również w procesie kształtowania się tzw. ciągów ekologicznych dla zwierząt dziko żyjących, umożliwiając im bezpieczne przemieszczanie się, a także zapewniając miejsca noclegowania. Poza poprawą warunków bytowych zwierzyny zakrzewienia i zadrzewienia wykazują pozytywny wpływ na różnorodność biologiczną naszych pól i lasów, poczynając od zapobiegania erozji gleb i podnoszenia poziomu wód gruntowych, a na łagodzeniu mikroklimatu kończąc.

Mając świadomość potrzeby istnienia remiz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, współpracujący z myśliwymi z WKŁ nr 331 "Cietrzew" Warszawa i leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki, odnotowali kolejne przyrodnicze działanie na rzecz poprawy warunków bytowych zwierzyny. Dwudziesty czwarty marca uczniom klas młodszych, wspomaganych przez rodziców, upłynął pod hasłem: wzbogacanie remizy w kolejne sadzonki. Pracy było sporo, gdyż na powierzchni założonej w roku poprzednim remizy dosadzono 400 kolejnych sadzonek!! Wokół oczka wodnego, które znajduje się w centralnym punkcie remizy, uczniowie wyspowo sadzili krzewy owocodajne, tj. derenie śliwy, szakłaki oraz berberysy. Zajęcia terenowe realizowane pod czujnym okiem Leśniczego z Leśnictwa Nowe Czaple – Grzegorza Rygiela oraz Justyny Góreckiej z WKŁ nr 331 „Cietrzew” Warszawa zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[23.03.2017]

Światowy Dzień Wróbla

Wróble to bohaterzy wielu piosenek i bajek dla dzieci. Dwóch najbardziej znanych to Elemelek (bohater wierszowanych bajek autorstwa Hanny Łochockiej) i Ćwirek (bohater animowanego serialu dla dzieci „Przygód kilka wróbla Ćwirka” stworzonego w łódzkim Se-ma-forze). Wśród wróblich dorosło-młodzieżowych bohaterów kultury masowej jest Jacek Wróbel czyli pirat z Karaibów Jack Sparrow z tatuażem wróbla lecącego nad morzem na tle zachodzącego słońca. Dla wielu z nas wiedza o wróblach kończy się na ww. bohaterach, a nieliczni wiedzą, że jest ich na świecie aż 26 gatunków i szczegółami w wyglądzie różnią się od siebie.

Wróbel – mały szary niepozorny ptaszek, choć dziki, to towarzyszy człowiekowi od stuleci, a w nazwie ma „domowy” (Passer domesticus). Niestety sytuacja wróbli na całym świecie jest coraz gorsza, szczególnie w dużych miastach, gdzie kiedyś były bardzo często spotykane. Wpływ ma na to m.in. zastąpienie powozów konnych samochodami (wróble żywiły się m.in. niestawionymi ziarnami owsa obecnymi w odchodach koni), sposób budowy domów (uszczelnianie i zamurowanie wszelkich otworów, szpar), zmniejszenie ilości drzew i krzewów, pojawiło się więcej drapieżników. Nie pomagają wróblom także zamykane śmietniki. W wielu dużych miastach Europy populacja wróbli spadła nawet o 80%. Aby zwrócić uwagę na zmniejszającą się populacje tych sympatycznych ptaszków w roku 2010 dzień 20 marca ustanowiono Światowym Dniem Wróbla. W Polsce natomiast od 2004 r. wróbel zwyczajny objęty został ścisłą ochroną gatunkową.

Co możemy zrobić, by powstrzymać znikanie wróbli? Po pierwsze – miejsca na gniazda; warto budować skrzynki lęgowe dla wróbli. Po drugie – zakładanie i pielęgnacja remiz, które zapewnią wróblom odpowiednie schronienia i stanowić będą źródło pożywienia. Po trzecie – zimowe stałe, dokarmienie ptaków. Po czwarte – ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin w pielęgnacji ogrodów.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[22.03.2017]

Jak rozróżnić gęsi w locie?

Wiosna i jesień sprzyjają obserwacjom przelatujących przez nasz kraj gęsi z rodzaju Anser (popularnie zwanych "szarymi gęsiami"). W wielotysięcznych kluczach można spotkać: jedyną gniazdującą u nas gęgawę, ale także gęś zbożową, białoczelną, małą (białoczółka mniejsza) i berniklę kanadyjską.


Rozpoznawanie poszczególnych gatunków nie jest umiejętnością łatwą, jednak uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy wraz z Justyna Górecką podjęli się tego wyzwania. Elementy różnicujące, a także porównanie zauważonych cech do innych osobników przydatne jest przy obserwacji przemieszczających się kluczy, ale także w przypadku ptaków siedzących na ziemi. Na „gęsich” zajęciach uczniowie uczyli na jakie to właśnie elementy mają zwracać uwagę by móc właściwie zidentyfikować poszczególne gatunki dzikich gęsi. Po pierwsze to cechy sylwetki, jak i ubarwienie. Po drugie - informacja o głosie wydawanym przez ptaki. Należy również pamiętaj o różnicach pomiędzy ptakami młodymi i dorosłymi.

Czy zajęcia te będą przyczynkiem do podjęcia przez uczniów obserwacji ptaków w terenie? Miejmy nadzieję, że tak.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[17.03.2017]

Projekt "Ożywić pola"

Pozostając w temacie dzikich gęsi uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy uczestniczyli w kolejnych zajęciach zorganizowanych przez Justynę Górecką w ramach programu „Ożywić pola”, którego tegorocznym bohaterem jest gęś gęgawa. Tym razem tematem przewodnim był leżący w zachodniej części kraju, w obrębie ujścia rzeki Warty do Odry, Park Narodowy „Ujście Warty”.

Jest to jedno z najważniejszych w Polsce miejsc pod względem ornitologicznym. Park jest unikatową na skalę europejską ostoją ptaków wodnych i błotnych. Żyje tu prawie 250 gatunków ptaków, z czego około 170 to gatunki lęgowe. Pośród tych gatunków znajduje się 26 zaliczanych do ginących w skali światowej, a kilkanaście znajduje się w polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Rozlewiska i łąki Parku Narodowego „Ujście Warty” to znaczące na mapie Europy miejsce dla ptaków - nie tylko w sezonie lęgowym, ale również podczas pierzenia. Tereny zalewowe są także ważnym miejscem wypoczynku tysięcy ptaków migrujących. Jesienią nadwarciańskie łąki obejmują we władanie gęsi, których jest wówczas zwykle 60 - 80 tys. (a maksymalnie nawet 200 tys.). W stadach arktycznych gęsi dominują gęsi zbożowe i dlatego też ptak ten został uznany za symbol Parku.

Walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe Parku Narodowego „Ujście Warty” powodują, że jest on doskonałym miejscem do uprawiania różnych form ekoturystyki i zdecydowanie warty odwiedzin.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[15.03.2017]

"A niechaj narodowi wżdy postronni znają, że Polacy nie dudki – swoje gęsi znają”

Tym razem tematyką zajęć przeprowadzonych w Szkole Podstawowej w Łęknicy w ramach programu „Ożywić pola” były cele i założenia pionierskiego projektu answer4anser, prowadzonego pod opieką Fundacji Ochrony Głuszca.

Projekt ten dotyczy obrączkowania i monitoringu gęsi gęgawy - jedynego lęgowego gatunku dzikich gęsi w Polsce. Główna idea jaka przyświeca projektowi to jak najlepsze poznanie biologii, ekologii gęgawy oraz wszelkich innych aspektów jej życia. Uzyskanie i analiza takich informacji możliwe jest dzięki obrączkowaniu, telemetrii i obserwacjom znakowanych ptaków.

Dynamiczny wzrost liczebności gęgaw, zmiany tras migracji, coraz większe koncentracje ptaków zimujących – to tylko niektóre z aspektów jej życia wymagające ciągłych badań.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[10.03.2017]

Lekcje przyrody z leśnikami z Nadleśnictwa Lipinki

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy są ciekawi otaczającego ich świata i niezwykle chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin. Tym razem wraz z Justyną Górecką w ww. placówce zajęcia poprowadzili: zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Lipinki, Pan Michał Szczepaniak oraz Leśniczy Leśnictwa Nowe Czaple, Pan Grzegorz Rygiel.

Tematem przewodnim zajęć, realizowanych w klasach drugich i trzecich było „Drugie życie drzewa”. Uczniowie dowiedzieli się, że martwe drzewa żyją drugim, innym życiem. Wykroty zamieszkują leśne ptaki i ssaki, a przede wszystkim – mikroorganizmy, grzyby, mchy, porosty i owady, które rozkładają materię organiczną i ponownie włączają ją w wielki cykl biologiczny. Obumierające drzewa są zatem bardzo ważnym składnikiem lasu, bez którego trudno mówić o lesie jako ekosystemie. Temat ten nie był jednym poruszanym w trakcie tej leśnej edukacji.

Uczniowie dyskutowali również o budowie warstwowej lasu, systemach korzeniowych drzew, a także o roli zwierząt w lesie i konieczności respektowanie zasad „dobrego zachowanie się w lesie”. Były to niezwykle ciekawe zajęcia.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[02.03.2017]

Budowy gniazda nastał czas

Luty i marzec to czas wielkich powrotów gęsi z zimowisk. W czasie przelotów w różnych miejscach Polski można spotkać wielotysięczne stada gęsi, wśród których możemy spotkać gęgawy, gęsi zbożowe oraz gęsi białoczelne. Ogromne klucze gęsi to znak że nadchodzi wiosna.

Gęgawy należą do ptaków najwcześniej przystępujących do lęgów w naszym kraju. Rozpoczynają one budowę gniazda często już pod koniec lutego, a czasami nawet w połowie tego miesiąca, najwięcej jednak par rozpoczyna gniazdowanie w kwietniu. W szerokich, podtopionych szuwarach, najczęściej trzcinowych, budują swoje gniazdo w postaci dość sporego kopca. Na terenach zalewowych, np. nad dolną Wartą, często gniazdują na głowiastych wierzbach lub żeremiach bobrowych. Gęgawa składa od 5 do 8 jaj, które wielkością zbliżone do jaj gęsi domowej. Po około 28 dniach wysiadywania wykluwają się pokryte oliwkowo-żółtym puchem pisklęta.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, którzy niezwykle aktywnie uczestniczą w programie „Ożywić pola” podjęli się niezwykle trudnego zadania stworzenia miejsca lęgowego, które preferuje gęgawa. W oparciu o bardzo licznie zgromadzone w klasie elementy roślinności, w postaci: siana, suchej trawy, gałęzi i liści drzew oraz pierza budowali gniazda. Uczniowie podzieleni na cztery grupy bazując na instrukcji wykonania gniazda dla gęgawy, fotografiach oraz posiadanej wiedzę stworzyli gniazda, które w naszej opinii stanowią autentyczne odzwierciedlenie tych spotykanych w naturze. Zajęcia przeprowadzone przez Justynę Górecką okazały się strzałem w dziesiątkę i bardzo się uczniom podobały.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[23.02.2017]

 Uwaga dzikie zwierzęta!

Kiedyś, aby zobaczyć na własne oczy dzika, trzeba było wybrać się w leśne ostoje i mieć sporo szczęścia. Sytuacja na dzień dzisiejszy mocno się zmieniła. Obecnie w wielu miastach wystarczy przejść się wieczorem i można z dużym prawdopodobieństwem natknąć się na ślady bytności, a nawet na samego dzika. Również Łęknica od wielu już lat boryka się z problemem dzików.

Głównym czynnikiem sprowadzającym dziki w tereny zurbanizowane jest dostępność pożywienia. Na terenach miejskich znalazły sobie one stołówkę w postaci śmietników i koszy na śmieci, roznosząc odpady po całej okolicy. Poszukując dżdżownic i pędraków niszczą również trawniki i ogródki działkowe.

Obecność dzików w miastach niewątpliwie jest problemem. Niestety często jest on wywoływany przez samych mieszkańców. Po pierwsze dostępność koszy na śmieci i ogólny nieporządek. Po drugie dokarmienie dzików w miejscach do tego celu nie przeznaczonych.

Oprócz niszczenia zieleni miejskiej dziki stanowią poważny problem na drogach publicznych. Przemieszczając się z noclegowisk na żerowiska niejednokrotnie przekraczają ruchliwe drogi, stwarzają zagrożenie dla kierującego. Kolizja ze zwierzęciem dziko żyjącym to często tragedia dla kierowy, pasażerów, jak i samego zwierzęcia. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na znak ostrzegawczy A-18b, informujący o dzikich zwierzętach. Wykonanie takiego znaku było jednym z zadań z którymi musieli zmierzyć się podczas zajęć uczniowie ze łęknickiej podstawówki.

Mając na uwadze jak wielkim problemem jest obecność zwierzyny na terenach miejskich uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy wraz z Justyną Górecką przeprowadzili kampanie społeczną pn. „Jak pozbyć się DZIKICH  gości z miasta”.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[22.02.2017]
Interaktywne poznawanie świata


Otaczający nas świat przyrody można poznawać na wiele sposobów. Można czytać, słuchać, obserwować. Można także iść z duchem techniki i podczas zajęć wykorzystywać interaktywne materiały dydaktyczne. Dzięki uprzejmości Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze w trakcie zajęć  wykorzystano dźwiękową tablicę lasów oraz koła: dopasuj poroże, dopasuj trop, dopasuj rodzinę. Okazuje się, że są one jednym z bardzo dobrych sposobów na swego rodzaju podsumowanie, sprawdzenie czy skorygowanie posiadanej wiedzy przyrodniczej i przyczynkiem do świetnej zabawy.Do takiego „testu wiedzy” z przyjemnością przystąpili uczniowie z Zespołu Szkół Podstawowych w Łęknicy, którzy to po raz kolejny aktywnie uczestniczą w programie „Ożywić pola”. Zajęcia z wykorzystaniem owych elementów dydaktycznych przeprowadzono również we wszystkich grupach  przedszkolnych z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzebielu. Skoro sprawdzenie wiedzy, której jak się okazuje uczestnikom tych zajęć nie brakowało to i to były drobne upominki. Było zabawnie i ciekawie, przede wszystkim jednak edukacyjnie.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[18.02.2017]Dwanaście miesięcy z życia gęgawy


Gęgawa, ta najbardziej szara z szarych gęsi była po raz kolejny tematem spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej w Łęknicy.
O budowie gęsi mówiono wprost, bo w ramach empirycznego poznawania przyrody do dyspozycji uczniów był eksponat. Rozważano także o migracjach, sejmikach, tokach czy pierzeniu. Dyskutowano o kluczach gęsi oraz kierunkach odlotów ptaków na zimowiska. Nie pominięto tematu budowania gniazd, klucia i wodzenia młodych, które są zagniazdownikami.
Ciekawym sposobem zaprezentowania rocznego cyklu gęgawy było przyporządkowanie przez uczniów istotnych momentów z życia gęsi przedstawionych na fotografii do cyklu przyrody.
Niebawem kolejne zajęcia!

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[16.02.2017]


 

Pierwszoklasistów "Wyprawa do leśnego skarbca"


Akcja "Cała Polska czyta dzieciom" w Szkole Podstawowej w Łęknicy przybrała innego charakteru "Myśliwy czyta dzieciom".
Tym razem pierwszoklasiści mieli okazję wysłuchać jakie niezwykłe rzeczy przytrafiły się Julii - bohaterce "Wyprawy do leśnego skarbca" autorstwa Anny Szyszkowskiej-Butryn, której to towarzyszy gnom, Leśny Dziadyga. Dzieci z uwagą wysłuchały barwnej opowieści o leśnym skarbcu i z łatwością odpowiadały na pytania.
Każde z dzieci otrzymało również elementy odblaskowe.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[13.02.2017]


 

Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej


Stworzenie odpowiednich warunków bytowania zwierząt dziko żyjącej jest jednym z głównych priorytetów działalności Polskiego Związku Łowieckiego oraz Lasów Państwowych.
Mając powyższe na względzie, a także chcąc przeciwdziałać narastaniu szkód spowodowanych przez zwierzynę w uprawach rolnych i leśnych oraz coraz częstszej ich obecności w miastach członkowie kół łowieckich i leśnicy budują paśniki dla zwierzyny płowej i lizawki solne, gromadzą paszę, zakładają poletka żerowe i remizy oraz prowadzą dokarmianie.
W powyższe poczynania niezwykle trafnie wpisuje się 11 luty. Termin ten ustanowiony jako Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej stanowi doskonałą okazję, aby zastanowić się jak z mrozem i śniegiem radzą sobie mieszkańcy lasu i jak można im pomóc przetrwać najtrudniejszą dla nich porę roku. Niskie temperatury, zamarznięta, przykryta grubą i długo utrzymującą się warstwą śniegu i lodu ziemia sprawiają, że  zwierzęta mają utrudniają dostęp do naturalnego pokarmu oraz wody.
W takich sytuacjach z pomocą może przyjść człowiek. Tak też uczynili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy, którzy wraz z Justyną Górecką wybrali się do lasu by zanieść karmę dla zwierząt. Mieszkańcy miejscowości od lat borykają się z problemem dzików w mieście, dlatego też miejsce złożenia karmy w postaci kasztanów, buraków, marchwi, ziemniaków, jabłek, selerów oraz zboża zostało wybrane bardzo dokładnie. 
Mamy nadzieję, że dziki zajęte wyłożonymi smakołykami nie prędko pojawią się na miejskich trawnikach.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[11.02.2017]


 

Jaki jest lis?


Okres godowy lisów stanowił doskonały przyczynek by mykita stał się głównym bohaterem zajęć zorganizowanych w Publicznym Przedszkolu Samorządowym w Trzebielu.
Lisy są bohaterami wielu bajek, ale przeważnie grają negatywne role. Urokowi osobistemu odmówić jednak mykicie nie można.Uczniowie mogli przekonać się jak grube są futra lisie i jak różną mogą mieć barwę. Wysłuchali również odgłosów przez nie wydawanych. Zadaniem uczniów było również rozróżnienie tropów lisa od tych pozostawianych przez wilki.Odpowiedzi na pytanie tytułowe próbowały znaleźć przedszkolaki ze wszystkich grup przedszkolnych, które to na zakończenie zajęć otrzymały upominki.Zajęcia w grupach przedszkolnych to zawsze ogromne wyzywanie, gdyż pytania szczególnie tych najmłodszych potrafią zaskoczyć najbardziej.
Bez trudnych pytań nie obyło się i tym razem. Wszystkie pytania zostały jednak wysłuchane, a odpowiedzi udzielone.

Fotorelacja znajduje się w galerii
.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[08.02.2017]


 

Gęś jaka jest, każdy widzi ...


Dla większości społeczeństwa gęś to gęś. Nic bardziej mylnego. Wśród dzikich gęsi, które są przodkami gęsi domowej, wyróżnia się kilka gatunków.
Dla uczniów łęknickiej podstawówki wskazanie różnic pomiędzy gęgawą, gęsią zbożową a białoczelną nie stanowi już większych problemów. A w znacznym stopniu ułatwiły to eksponaty, które to za sprawą myśliwej Justyny Góreckiej zawitały do naszej szkoły. Słuchać jak wyglądają gęsi, a móc je zobaczyć i dotknąć to drugie. Oprócz kwestii wyglądu i różnic pomiędzy gatunkami rozmawialiśmy o tym czym się żywią  gęsi i jak silna jest ich więź rodzinna.
Kolejne zajęcia już niebawem.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[26.01.2017]Święto zimowego śpiocha


Dzień Jeża to jedno z wielu pozornie dziwnych świąt w kalendarzu. Dlaczego mamy bowiem świętować z okazji istnienia małego kolczastego ssaka? Odpowiedź jest prosta. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie (co jest zupełnym mitem, gdyż jeże nie jedzą i nie noszą na swoich kolcach jabłek). Jeden ze scenariuszy dotyczących losu tych nocnych łowców zakłada nawet, że bez odwrócenia istniejącego trendu już w roku 2025 może nie być na naszej planecie dziko żyjących jeży. Dlatego warto wspomnieć jeże w ich dzień i dowiedzieć się czegoś więcej o tych uroczych ssakach.

Do Międzynarodowego Dnia Jeża, które ustanowiono na dzień 10 listopada bardzo dokładnie przygotowały się dzieci ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy. Przygotowania te przebiegały na różnych płaszczyznach. Dzieci poszukiwały informacji na temat jeży m.in. poprzez przeglądanie stron internetowych oraz wnikliwie czytały artykułu dotyczącego jeży, który został zamieszczony na łamach „Echach lasu”.

Więcej wiadomości na temat jeży można znaleźć w kwartalniku „Echa Leśne" nr 3/2016.

Ponadto dzięki Justynie Góreckiej, która wzięła na siebie całość prac inżynierskich, uczniowie mogli również wystawić domek dla jeży. Teraz pozostało jedynie czekać, że niebawem zamieszka w nim sympatyczny kolczasty jegomość.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[10.11.2016]


 

Zielonogórscy myśliwi z wizytą w Środowiskowym Domu Samopomocy


Edukacja społeczeństwa to dla nas priorytetowa działalność. Edukujemy dzieci i młodzież, natomiast Justyna Górecka i Ireneusz Poliński postanowili pójść o krok dalej i w dniu 10 listopada 2016 zorganizowali zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy nr 2 w Zielonej Górze.

Podopieczni tego ośrodka pomimo swoich niedoskonałości okazali się doskonałymi i niezwykle zaangażowanymi uczestnikami zajęć. Słuchali wnikliwie, a dostępne eksponaty ułatwiały im poznanie elementów przyrody, a to wszystko po to by ostatecznie kierować niezliczoną ilość pytań do prowadzących.

Na wielkie słowa podziękowania zasługuje fakt, że podopieczni tego ośrodka blisko dwa tygodnie przygotowywali się do tych zajęć. Efektem tych działań były przepiękne, ręcznie wykonane obrazy przedstawiające sylwetki dzika oraz jelenia. Trudno prowadzącym słowami wyrazić uznawania dla podopiecznych tego ośrodka, którzy pomimo swej niedoskonałości stworzyli dzieła doskonałe.

Możliwość przeprowadzenia edukacji łowieckiej w ośrodku samopomocy była niezwykle ciekawym doznaniem i początkowe obawy o sukces tego przedsięwzięcia po przeprowadzonych zajęciach zostały absolutnie rozwiane i upewniły nas w przekonaniu o wielkim sercu i ogromnej wrażliwości podopiecznych tego ośrodka.

To spotkanie pozostanie niezapomniane dla obu stron!

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem


Darz Bór !

Justyna Górecka
[09.11.2016]


 

Przedszkolaki z Trzebiela z okazji święta Huberta ugościły myśliwych


Niezwykle miłą niespodziankę sprawiły myśliwy dzieci z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzebielu, które to w dniu 09.11.2016 r. zaprosiły członków pobliskich kół łowieckich i ich rodziny do obejrzenia bardzo ciekawego przedstawienia.  Inscenizacja zaprezentowana przez cztero- pięcio- i sześciolatki pt. „Zmartwienia leśnych krasnali” poruszała istotny problem śmieci w lesie i niebezpieczeństw jakie z tego tytułu czyhają na zwierzęta leśne.

Po powitaniu gości okrzykiem „Darz bór” dwudziestotrzy-osobowa grupa przedszkolaków pod wodzem nauczycielek i pani dyrektor – Pani Ewy Ciwoniuk ukazała swoje olbrzymie umiejętności artystyczne. Trzeba przyznać, że mali artyści włożyli bardzo dużo energii, czasu i serca, bo przedstawienie wypadło świetnie.

Pani Dyrektor przekazała zaproszonym gościom okazjonalne podziękowania i „życzyła myśliwym pomyślności, aby Św. Hubert otaczał ich swoją opieką i każdego dnia przypominał im o miłości do natury i zwierząt”.

Wyrażając wdzięczność za ogrom pracy i wielkie serduszko dla przyrody i zwierząt Justyna Górecka przekazała dzieciom kolorowanki „Czym zajmują się myśliwi”, a gronu pedagogicznemu Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzebielu za życzliwe podejście do łowiectwa skierowała ogromne słowa podziękowania.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór

Justyna Górecka
[09.11.2016]


 

Bieg Świętego Huberta


Listopad to szczególny czas dla myśliwych, gdyż  w dniu 3. XI przypada święto patrona myśliwych, leśników i jeźdźców - Św. Huberta. W tym też miesiącu organizowane są liczne msze hubertowskie, spotkania i inne wydarzenia, podczas których myśliwi dziękują swojemu Patronowi  za opiekę, wszelaką łaskę i przychylność kniei.
Oddając pokłon Patronowi uczniowie Szkoły Podstawowej w Łęknicy w dniu 08.11.2016 uczestniczyli w uroczystym „BIEGU ŚWIĘTEGO HUBERTA”, którego pomysłodawcą była Kol. Justyna Górecka (WKŁ „Cietrzew” Warszawa).

Bardzo liczna grupa młodych obserwatorów przyrody została podzielona na trzy drużyny (element różnicujący stanowiły balony w: zielonym, niebieskim i czerwonym kolorze), których członkowie, poza typowym biegiem, rywalizowali ze sobą w wielu różnych konkurencjach.
W potyczkach sportowych uczniowie musieli zmierzyć się ponadto z: przeciąganiem liny, biegiem na nartach, biegiem w workach czy rzutem piłeczek do celu. Współzawodnictwo realizowano również w konkurencjach "wiedzy". Członkowie poszczególnych drużyn stanęli przed zadaniem: identyfikacji zrzutów w oparciu o eksponaty, a także rozpoznawania liści drzew oraz zwierząt leśnych na podstawie makiet. Punktowana była również umiejętność gry na rogu myśliwskim oraz układanie leśnych puzzli na czas.

W wyniku sportowej rywalizacji wyłoniono najlepszą drużynę, dla której na ręce kapitana przekazano okolicznościowy puchar o tytuł „Najlepszej drużyny Biegu Św. Huberta”. Poza pucharem atrakcyjne nagrody trafiły w ręce wszystkich uczestników tego wydarzenia.
Bieg Św. Huberta poprzedzało wieszanie budek lęgowych. Były to budki o dużych rozmiarach, z przeznaczeniem dla sów wszelkich gatunków oraz kaczek krzyżówek - licznie występujących w Parku Mużakowskim, na terenie którego owe domki zawisły. Niezwykle pomocni przy montażu okazali się Panowie, którzy przy wykorzystaniu ciągnika sprytnie umieszczali budki wysoko na drzewach.

Za sprawą pracowników Parku Mużakowskiego po zakończeniu akcji na wszystkich czekały smaczne kiełbaski oraz smakowitości, za co bardzo dziękujemy.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[08.11.2016]


 

Konkurs na najciekawszą lekcję o tematyce łowieckiej


I miejsce w konkursie na najciekawszą lekcję o tematyce łowieckiej zorganizowanym przez Zarząd Okręgowy PZŁ w Pile z okazji 40 lat Pilskiej Organizacji Łowieckiej to bardzo ważne dla mnie wyróżnienie i potwierdzenie, że rzetelna edukacja łowiecka najmłodszych na stałe winna wpisać się w zakres, jakże przyjemnych, obowiązków każdego myśliwego.

Zwycięskie zajęcia pt. "Jeleniowate naszych lasów" zostały przeprowadzone w dniu 07.10.2016 w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy, z ówczesną klasą pierwszą, która w roku szkolnym 2015/2016 w ramach programu aktywnej edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży „Ożywić pola”,  ustanowionym rokiem bażanta, znalazła się w gronie laureatów ww. akcji.

Poniżej tekst zamieszczony przez Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Pile:

„ZO PZŁ w Pile wraz z Wydawnictwem „Zachodni Poradnik Łowiecki” zorganizowali z okazji 40 lat Pilskiej Organizacji Łowieckiej na łamach kwartalnika dwa konkursy o tematyce łowieckiej. Pierwszym z nich był konkurs literacki na najciekawsze opowiadanie myśliwskie, w którym I miejsce zajęła Anna Dębińska ze swoim opowiadaniem „Jaźwiec i Anna”, II miejsce Wojciech Metler z opowiadaniem „Dziwny przypadek, czy zemsta kabana? A III miejsce zajął Michał Opielewicz z opowiadaniem „Wspólny złotomedalowy rogacz”.

Drugi konkurs na najciekawszą lekcję o tematyce łowieckiej stał się większym wyzwaniem dla koleżanek i kolegów myśliwych, gdyż nie wszystkim udało się sprostać wymogom konkursu, stąd też nagrodzone zostały tylko dwie osoby. I miejsce zajęła Justyna Górecka za lekcję pt. „Jeleniowate naszych lasów”, II miejsce zajęła Katarzyna Kaliska za lekcję pt. „Zwierzęta polskich pól i lasów”. Zarówno opowiadania, jak i lekcje zostaną opublikowane na łamach naszego kwartalnika „Zachodni Poradnik Łowiecki”. Zwycięzcy otrzymali ciekawe nagrody ufundowane przez myśliwego naszego okręgu, sponsora wielu przedsięwzięć zorganizowanych z okazji Jubileuszu 40 lat Pilskiej Organizacji Łowieckiej – Henryka Stokłosę oraz przez wydawnictwo ”Zachodni Poradnik Łowiecki”, które nigdy nie odmawia wsparcia jakichkolwiek przedsięwzięć edukacyjnych.”

Zachodni Poradnik Łowiecki nr 1 kwiecień - czerwiec 2017 artykuł "Jeleniowate naszych lasów" strona 28-29

Darz Bór !

Justyna Górecka
[07.11.2016] 

Wieszanie budek lęgowych


Młodzież szkolna z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy zawiesiła ponad 50 budek lęgowych dla ptaków.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[07.11.2016]


 

Ogólnopolski Hubertus w Węgrowie 2016


Coroczne święto myśliwych, leśników i jeźdźców czyli Ogólnopolski Hubertus obchodzone w Powiecie Węgrowskim odbyło się w dniu 23 października 2016r. Organizatorami obchodów, nad którymi Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko objął patronat honorowy, był Polski Związek Łowiecki oraz Lasy Państwowe.

Myśliwskie święto rozpoczęło się paradą w asyście eskorty ułańskiej, regimentów grup rekonstrukcyjnych, powozów konnych, wojska oraz blisko 100 sztandarów jednostek organizacyjnych Polskiego Związku Łowieckiego, Lasów Państwowych, a także związków zawodowych rolników "Solidarność". Ponadto w paradzie wzięli udział przedstawiciele władz, państwowych, samorządowych, parlamentarzyści, duchowieństwo, myśliwi, leśnicy, jeźdźcy, a także rolnicy. Parada przeszła z Rynku Mariackiego w Węgrowie na węgrowskie błonia parafii Ojca Pio, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Na ogólnopolskie obchody hubertowskie udała się również delegacja zielonogórskich myśliwych. Lubuskie knieje reprezentowali: Andrzej Skiba (sekretarz Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ Zielona Góra), Piotr Brzozowski (członek Zarządu Okręgowego PZŁ Zielona Góra), Justyna Górecka (członek Komisji Kultury, tradycji i Etyki Łowieckiej przy PZŁ Zielona Góra) oraz Jarosław Karwański (członek Okręgowej Rady Łowieckiej PZŁ Zielona Góra).

W ogólnopolskich obchodach dnia Św. Huberta wzięło udział wielu znamienitych Gości w tym: Wicemarszałek Senatu Maria Koc, Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk, Minister Środowiska prof. dr hab. Jan Szyszko, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Sławomir Mazurek, Ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej ks. bp. Tadeusz Pikus, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych dr Konrad Tomaszewski, Łowczy Krajowy dr Lech Bloch, Przewodniczący NSZZ Solidarność Jerzy Chróścikowski, Starosta Węgrowski Krzysztof Fedorczyk, Wicestarosta Węgrowski Halina Ulińska, Henryk Kowalczyk Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów, posłowie i senatorowie, władze samorządowe, przedstawiciele policji i wojska.

Inaugurację uroczystości stanowiła polowa Msza Święta, którą celebrował bp Tadeusz Pikus. W trakcie nabożeństwa zielonogórska delegacja na ręce biskupa przekazała kosze z darami lasów i pól lubuskiej kniei. Muzyczną oprawę podczas mszy zapewnił Centralny Zespół Polskiego Związku Łowieckiego pod przewodnictwem Mieczysława Leśniczaka, natomiast partie solowe wykonał śpiewak operowy Wiesław Ochman.

Następnie odbyły się pokazy kulinarne, sokolnicze i kynologiczne oraz koncert muzyki myśliwskiej. Zorganizowane zostały stoiska edukacyjne przez PZŁ, Lasy Państwowe oraz SGGW w Warszawie. Uruchomiony został również jarmark myśliwski.

Na stoisku Polskiego Związku Łowieckiego przygotowano dla dzieci i młodzieży łowiecko-przyrodnicze zajęcia edukacyjne, w których kol. Justyna Górecka aktywnie udzielała się jako edukatorka.

Ogólnopolski Hubertus Węgrowski akcentował zrównoważoną działalność przyrodniczą łowiectwa, w którym istotna jest przyroda, a nie interesy wąskich grup społecznych. Podkreślał także konieczność współpracy pomiędzy myśliwymi, leśnikami oraz rolnikami, co w swoich przemówieniach jednogłośnie artykułowali przedstawiciele władzy świeckiej i kościelnej.

Było to bez wątpienia święto wszystkich ludzi związanych z lasem, przyrodą oraz tych którzy cenią tradycję, historię i dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[23.10.2016]


 

I Przegląd Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Zielonogórskiego


W ramach III Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej każdy mógł znaleźć coś dla siebie, gdyż organizatorzy zadbali o ogrom atrakcji. Jedną z nich, niezwykle istotną bo stanowiącą nowum na ziemi żagańskiej, był „I Przegląd Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Zielonogórskiego”. Koordynatorem przeglądu byli: Justyna Górecka, Jarosław Karwański oraz Jacek Banaszek. Honorowy patronat nad przeglądem objął Starosta Żagański – Henryk Janowicz, który to był głównym fundatorem nagród i pucharów dla uczestników przeglądu. Organizacja tego przedsięwzięcia była również możliwa dzięki otrzymaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.

Celem, cieszącego się dużym zainteresowaniem, przeglądu było rozpowszechnianie sygnalistyki w kołach łowieckich, podnoszenie umiejętności gry na rogu myśliwskim oraz zachowanie muzycznej oprawy polowań, na stałe zakorzenionej w tradycji łowieckiej. Przegląd okazał się strzałem w dziesiątkę. Zgłoszenia napłynęły z różnych zakątków naszego kraju co zapewniło wysoki poziom przeglądu. Uroczystego otwarcia przeglądu dokonali Henryk Janowicz oraz Jacek Banaszek.

Swój akces uczestnictwa w przeglądzie zgłosiło blisko 50 uczestników. Jury w składzie: Robert Olejarz, Agnieszka Rybicka oraz Michał Wojtyła bardzo rzetelnie oceniali solistów, którzy prezentowali sygnały myśliwskie w poszczególnych klasach posiadanej przez siebie umiejętności gry na rogu myśliwskim, tj. D (dziecięca), C (poziom podstawowy), B (poziom średniozaawansowany) i A (klasa mistrzowska). Swój kunszt muzyczny zaprezentowało również 10 zespołów sygnalistyki myśliwskiej (w klasach: D, C, B, A i MB), które również podlegały skrupulatnej ocenienie jurorów.

Kol. Justyna Górecka, koordynator „I Przeglądu Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Zielonogórskiego” była także jego uczestnikiem.  Raptem po sześciu miesiącach nauki gry na rogu myśliwskich, rozpoczynając swoją naukę zupełnie od zera, wystąpiła w grupie solistów, w klasie C, jako reprezentant WKŁ nr 331 „Cietrzew” Warszawa. Po wykonaniu sygnałów „Koniec polowania”, „Apel na łowy” oraz „Stój” w swojej grupie na łączną liczbę występów równą 15, uplasowała się na 6 pozycji. Uwzględniając wysoki poziom umiejętności występujących wywalczone miejsce należy znać za ogromny sukces.

Wielką sympatię i słowa uznania uczestników przeglądu, w szczególności tych spoza okręgu zielonogórskiego, wzbudził występ grającego na rogu myśliwskim Łowczego Okręgowego, Jacka Banaszek, co komentowali słowami „Szok, niedowierzanie” ?.

Było muzycznie, głośno, po prostu pięknie. Przybyłym gościom podobało się, Św. Hubertowi pewnie też.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[15.10.2016]


 

III Wielkie Łowy w Puszczy Żagańskiej


W Żagańskim Pałacu w dniach 15 i 16 października 2016 r odbyło się dwudniowe święto myśliwskie. Patronat honorowy nad całością objął podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny oraz Przewodniczący Zarządu Głównego, Łowczy Krajowy Lech Bloch.
Organizacją tegorocznej edycji zajęło się dziewięć kół łowieckich gospodarujących nieopodal Żagania, a wszelką koordynacją wzięli na swoje barki: Jarosław Karwański – KŁ „Ponowa” Wymiarki, Justyna Górecka – WKŁ nr 331 „Cietrzew” Warszawa oraz Jerzy Przybecki – KŁ „Borówka” Zielona Góra. Organizatorem strategicznym był Urząd Miasta Żagań, który wspólnie z Żagańskim Pałacem Książęcym, Zarządem Okręgowym PZŁ, Okręgową Radą Łowiecką w Zielonej Górze oraz Lasami Państwowymi wsparł pod kątem logistyczno-finansowym całość przedsięwzięcia.

Celem wydarzenia było przybliżenie społeczności lokalnej idei łowiectwa oraz zagadnień  związanych z kulturą, tradycją i uwarunkowaniami historycznych w tym zakresie.
Uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod pomnikiem generała Stanisława Maczka przez przedstawicieli Polskiego Związku Łowieckiego oraz 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. Następnie zgromadzeni myśliwi i sympatycy łowiectwa przemaszerowali ulicami miasta. Niebywałego blasku uczestnikom przemarszu dodała asysta orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych, a także przewodników z psami.

Zaplanowane wydarzenie było imprezą wielowątkową. W trakcie jej trwania w parku przypałacowym został posadzony cis pospolity, który został wyhodowany z nasion najstarszych owocujących cisów w Polsce, pobłogosławionych w 2012 r. przez papieża Benedykta XVI.

Odbył się również „I Przegląd Sygnalistów Myśliwskich Okręgu Zielonogórskiego. Żagań 2016”. Celem, przeglądu było rozpowszechnianie sygnalistyki w kołach łowieckich, podnoszenie umiejętności gry na rogu myśliwskim oraz zachowanie muzycznej oprawy polowań, na stałe zakorzenionej w tradycji łowieckiej. Przegląd okazał się strzałem w dziesiątkę. Zgłoszenia napłynęły z różnych zakątków naszego kraju co zapewniło wysoki poziom przeglądu.

Miało także miejsce Sympozjum Łowieckie pn. „Codzienność łowiecka” w trakcie którego prelegenci przedstawili problematykę związaną z realizowanymi programami na rzecz poprawy biotopów i stanu populacji różnych przedstawicieli naszej fauny realizowanych przez okoliczne nadleśnictwa.

Przedstawiono również zagadnienia związane z historycznymi wątkami łowieckimi okolicznych terenów oraz walorami dotyczącymi spożywania dziczyzny.

Ponadto dokonano otwarcia wystawy łowieckiej dotyczącej noży myśliwskich i uroczystego przekazania jednego z „przęseł” Holu Turkusowego zagospodarowanego darami przekazanymi przez zielonogórskich myśliwych.

Wręczono również nagrody laureatom etapu regionalnego konkursu plastycznego „Zwierzęta naszych lasów, pól i przestworzy” organizowanego w okolicznych szkołach współpracujących z organizatorami przedsięwzięcia. Z prac plastycznych stworzono wystawę, która można podziwiać w Holu Turkusowym Pałacu Książęcego w Żaganiu.

Ogromnym zainteresowaniem wśród najmłodszych uczestników myśliwskiego święta cieszył się pokaz psów ras myśliwskich oraz ptaków drapieżnych, które zgromadziły pokaźne grono widzów.

Dzieci i młodzież równie chętnie uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych na stoisku edukacyjnym prowadzonych przez myśliwych z zielonogórskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego oraz przez Lasy Państwowe. Dzięki dofinansowaniu części kulturotwórczej i edukacyjnej Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze możliwy był zakup pomocy dydaktycznych, tj. tablicy dźwiękowej „Odgłosy lasu” czy łowieckiego koła fortuny, a także nagród dla uczestników konkursów co bardzo mocno wzmocniło atrakcyjność prowadzonych zajęć. Uzyskane dofinansowane z WFOŚiGW to efekt projektu autorstwa Kol. Justyny Góreckiej.

Odbyła się również widowiskowa inscenizacja pogoni za lisem, którą w pięknych szlacheckich strojach zaprezentowali członkowie Bractwa Rycerskiego. Nie zabrakło także emocji w konkursach wiedzy o łowiectwie pt. „Łowiectwo na wesoło”. Nie lada atrakcji dostarczył „Konkurs na najlepszą nalewkę myśliwską”, do którego udziału zgłoszono aż 24 różne trunki.

Wspólnie z Fundacją DKMS przeprowadzono akcję pn. „I Ty możesz uratować komuś życie” związaną z rejestracją potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Na dziedzińcu Żagańskiego Pałacu Książęcego funkcjonował jarmark łowiecki, na którym królowały wyroby regionalne oraz przetworzone dary lasu (wędliny, miody, nalewki itp.). Dla zwiedzających przygotowano m. in. stoiska z ubraniami i akcesoriami myśliwskimi. Nie zabrakło pięknie malowanych obrazów, ręcznie rzeźbionych desek pod trofea oraz rękodzielnictwa. Dużą atrakcja zarówno dla dzieci jak i dorosłych cieszył się trenażer łowiecki.

III edycja Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej zapisała się niezwykle chlubnie na kartach historii łowiectwa zielonogórskiego. Kto nie uczestniczył w Wielkich Łowach, które już na stałe wpisały się na listę lubuskich imprez promujących łowiectwo - niech żałuje.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[15.10.2016]


 

Szkolny festyn ekologiczny – „Ekostacja”


„Podaj dalej... drugie życie odpadów" – takie hasło przyświecało akcji: Sprzątanie świata - Polska 2016, której finał miał miejsce w dniach 16 – 18 września 2016 r. Ideą tegorocznej, dwudziestej trzeciej, edycji było promowanie poszanowania zasobów i efektywnej segregacji odpadów. Celem akcji było również uświadomienie Polaków o ich wpływie na środowisko w kontekście ilości wytwarzanych odpadów podczas codziennych czynności.
Do akcji zorganizowanej w dniu 16 września 2016 r. przystąpiła m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 w Żaganiu im. 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

Zwieńczeniem działań związanych ze sprzątaniem przez uczniów terenu wokół szkoły był ekologiczny festyn szkolny pn. „Ekostacja". Jednym z punktów festynu był pokaz mody, w którym uczniowie „żagańskiej dwójki” zaprezentowali kreacje stworzone z surowców wtórnych. Uruchomione także zostały stoiska ukierunkowane na edukację ekologiczna najmłodszych. Przy tej okazji nie zabrakło także obecności zielonogórskich myśliwych, którzy zorganizowali zajęcia dotyczące zagadnień przyrodniczo-łowieckich. Zajęcia poprowadzili: Justyna Górecka z WKŁ „Cietrzew” Warszawa oraz Leszek Słomiński z KŁ „Ponowa” Wymiarki. Bogaty zestaw pomocy dydaktycznych, m.in: zrzutów jeleniowatych, eksponatów kuraków polnych, lisiej skóry, tropów, tablic dydaktycznych, a także rogów myśliwskich i oprzyrządowania łowieckiego skutkował wysokim zainteresowaniem uczestników. Mamy nadzieję, że takie akcje przyczynią się do wzrostu świadomości związanej z ochroną przyrody i przyczynią się do lepszego stanu jakościowego naszej planety.


Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[16.09.2016]


 

Korowód winobraniowy - Zielona Góra 2016


Jak co roku myśliwi, sympatycy łowiectwa i myślistwa regionu Lubuskiego uczestniczyli w korowodzie winobraniowym w Zielonej Górze, którego termin w roku 2016 przypadł na 10 września. Na czele kolumny szli sygnaliści, a zaraz za nimi Bractwa Kurkowe z Babimostu oraz Zbąszynka oraz menerzy z psami i sokolnicy. Jednym z uczestników pochodu była Kol. Justyna Górecka z WKŁ nr 331 „Cietrzew” Warszawa wraz ze swoim czworonogiem. W kolumnie brało udział przeszło stu myśliwych karnie idących w czwórkach obok siebie. Zielonogórskie Diany częstowały tłumnie zgromadzonych zielonogórzan wyrobami z dziczyzny oraz łowieckimi nalewkami i miodami pitnymi. Na zakończenie przemarszu Diany z myśliwskiego orszaku wręczyły Bachusowi, Prezydentowi Miasta Januszowi Kubickiemu, V-ce Prezydentom Wiolecie Haręźlak, Dariuszowi Lesickiemu, Krzysztofowi Kaliszukowi oraz przedstawicielowi Miasta Cottbus okolicznościowe kosze z zielonogórskimi wyrobami z dziczyzny oraz nalewkami.Po raz kolejny zielonogórscy myśliwi pokazali, że łowiectwo to pasja i część życia każdego z nas!!!

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[10.09.2016]


 

IX Festiwal Kultury Łowieckiej w Bytnicy


Festiwal Łowiecki (zamiennie Festiwal Kultury Łowieckiej) to coroczne łowieckie przedsięwzięcie edukacyjno-promocyjne organizowane przez Gminę Bytnica (partner wiodący) we współpracy z przez Nadleśnictwem Bytnica i stowarzyszeniem łowieckim Jagdverband Spree-Neiße/Cottbus e.V z Niemiec. Głównymi atrakcjami Festiwalu jest bogaty program artystyczny nawiązujący do tematyki łowieckiej, degustacja specjalnie przygotowanych potraw myśliwskich oraz pokazy trofeów i sprzętu myśliwskiego. Tego dnia, tj. 20 sierpnia 2016 r. miał także miejsce międzynarodowy koncert muzyki myśliwskiej, gdzie na przygotowanej do tej ceremonii scenie odbywały się koncerty zespołów łowieckich, pokazy gry na rogach, pokazy wabienia zwierzyny oraz pokazy sygnalistyki łowieckiej. Podczas festynu można było podziwiać pokazy sokolnicze, pracę ludzi zajmujących się rękodzielnictwem związanym z łowiectwem, degustować wyroby wędliniarskie z dziczyzny, spróbować regionalnych specjałów kulinarnych. Polski Związek Łowiecki z Zielonej Góry jako swój wkład w imprezę przygotował stoisko na którym Kol. Justyna Górecka (WKŁ nr 331 „Cietrzew” Warszawa) prowadziła przyrodniczo-łowieckie zajęcia edukacyjne. Zaprezentowane zostały okazałe rosochy łosi, zrzuty jeleni, parostki kozłów, oręże dzików czy ślimy muflonów. Odwiedzający nas goście, w oparciu o tablice dźwiękową mogli wysłuchać odgłosów zwierząt dziko żyjących, podziwiać medaliony, spreparowane zwierzęta. Kolejną ciekawą atrakcją, którą przygotowaliśmy dla naszych gości były leśne konkursy przeznaczone dla wszystkich grup wiekowych. Odwiedzający nasze stoisko goście mogli sprawdzić swoją wiedzę rozpoznając zwierzęta ze zdjęć i eksponatów wypreparowanych, skór. Te atrakcje co roku cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Festiwal Kultury Łowieckiej jest imprezą cykliczną organizowaną raz w roku, zawsze w trzecią niedzielę sierpnia. Liczba gości odwiedzających imprezę z roku na rok wzrasta.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.08.2016]


 

III Kongres Kobiet Polujących "Dianą być!" 2016


Trzeci Kongres Kobiet Polujących "Dianą być!" organizowany przez Klub Dian przy Polskim Związku Łowieckim przeszedł już za nami. W dniu 2 czerwca 2016 r. myśliwskie delegacje wszystkich okręgów, w tym ponad 250 dian stawiło się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki. Zebranych przywitali dr Lech Bloch, prof. Jan Szyszko oraz Urszula Pasławska. Zielonogórską brać łowiecką reprezentowali: Jowita Jędrzejczak, Justyna Górecka, Ewa Maj, oraz Jacek Banaszek, Leszek Szewczyk i Ireneusz Poliński. Tematem przewodnim spotkana była rola Dian w edukacji łowiecko-przyrodniczej najmłodszych, w programie znalazły się dwa referaty dotyczące właśnie tego aspektu. Pierwszy z nich wygłoszony przez Katarzynę Siwkowską, zastępcę Departamentu Ochrony Przyrody i Edukacji Ekologicznej w NFOŚiGW pt. ”Pozyskiwanie środków finansowych na działalność edukacyjną” wskazał słuchaczom konkretne możliwości uzyskania wsparcia finansowego na edukację. Drugim tematem był „Rozwój dziecka na poszczególnych etapach edukacyjnych, a edukacja przyrodnicza”, którego prelegentka analizowała  edukację dzieci na różnych etapach rozwoju. Niezwykle ciekawym okazał się panel dyskusyjny z udziałem psychologa i pedagoga  Leszka Mellibrudy oraz polujących mam. Tematem przewodnim panelu były rozmowy z dziećmi na temat naszej pasji oraz kwestii przejścia zwierza w krainę wiecznych łowów. Wszystkie obecne na sali Diany z zainteresowaniem słuchały porad czy i jak rozmawiać z dziećmi o śmierci zwierząt oraz kiedy rozpocząć takie rozmowy. W panelu dyskusyjnym brali również aktywnie udział Justyna Górecka oraz Jacek Banaszek. Spotkanie zakończyło się degustacją dziczyzny oraz koncertem znanego zespołu Bayer Full, który poderwał dziewczyny do tańca. Była to kolejna inicjatywna PZŁ integrująca społeczeństwo myśliwskie całej Polski. 

Fotorelacja znajduje się w galerii
.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[02.06.2016]


 

Edukacyjny sukces dzieci w akcji "Ożywić pola"


W roku szkolnym 2015/2016 dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy wraz z myśliwymi z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew” Warszawa po raz pierwszy wystartowały w programie „Ożywić pola”. W tegorocznej edycji zorganizowanej pod hasłem „Rok Bażanta” uczestniczyło łącznie 41 uczniów dwóch klas pierwszych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy. Szkoła ta znajduje się w zasięgu terytorialnym obwodu łowieckiego nr 232, który dzierżawiony jest przez warszawskiego „Cietrzewia”. Koordynatorami akcji z ramienia szkoły są Wioletta Szreiber i Irena Perczyńska, natomiast z ramienia koła Justyna Górecka.

Podczas zajęć, prowadzonych zarówno w szkole, jak i w terenie poruszane było szerokie spektrum dotyczące możliwości ochrony przyrody oraz wpływu każdego człowieka na jej stan. Podkreślano jak ważne jest zrównoważone i racjonalne użytkowanie lasu oraz jego darów. Uświadomiono dzieci jak istotne jest właściwe zachowywanie się z lesie ze szczególnym uwzględnieniem aspektu czystości. Wyjaśniono także wkład myśliwych i leśników w funkcjonowaniu przyrody oraz rolę i znaczenie zwierząt dziko żyjących w lesie. Dyskutowano o idei tworzenia i funkcjonowaniu Europejskiej Ekologicznej Sieci NATURA 2000. Wiedza ta wydaje się mieć niezwykle istotnie znaczenie zwłaszcza w realiach regionu z najwyższym wskaźnikiem lesistości w kraju. Zajęcia ukierunkowano także na rozpoznawanie tropów, śladów i odgłosów wydawanych przez zwierzęta zamieszkujące lubuskie lasy. Wykorzystywano w tym celu lupy oraz lornetki. Najwięcej jednak uwagi poświęcono bohaterowi akcji – bażantowi. Przybliżono również dzieciom arkana kynologii myśliwskiej, zasady etyki i kultury, tradycje i obyczaje łowieckie i wiele innych zagadnień.

Wspólnie realizowano szereg przedsięwzięć o wymiarze ekologiczno-przyrodniczym. A były to m.in.: zbiórka karmy dla zwierzyny leśnej, zimowe dokarmianie zwierzyny i ptaków, wycieczka do zagrodowej hodowli danieli, założenie remizy, sadzenie dębowego lasu, rozwieszanie budek lęgowych dla ptaków, sprzątanie świata i wiele innych. Zorganizowano liczne konkursy, w których uczniowie chętnie brali udział, a dla najlepszych czekały nagrody.

Udział dzieci w programie aktywnej edukacji ekologicznej „Ożywić pola” przyczynił się do podniesienia wiedzy z zakresu łowiectwa oraz kształtowania pozytywnego wizerunku myśliwego w ich oczach. Cieszy fakt, że projekt zrealizowano przy dużym zainteresowaniu i zaangażowaniu najmłodszych, ich rodziców, nauczycieli, myśliwych i pracowników z Nadleśnictwa Lipinki.

Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się blisko sto szkół. Na podstawie przesłanych sprawozdań wyłoniono finałową trzydziestkę piątkę, która otrzymała zaproszenia na galę finałową konkursu, która odbyła się 21 czerwca 2016 r. w siedzibie SGGW w Warszawie. Z przyjemnością informujemy, że nasza praca i zaangażowanie zostały docenione i Szkoła Podstawowa w Łęknicy im. Jana Brzechwy znalazła się w gronie finalistów.

Galę finałową, której prowadzącym był Mirosław Głogowski – ogólnopolski koordynator „Ożywić pola” zgromadziła wielu zacnych gości. Obecni byli: Andrzej Gdula – prezes Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ, prof. Zygmunt Jasiński – członek Zarządu Głównego, Paweł Sałek – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Stanisław Wziątek – Poseł na Sejm VII kadencji, Marek Gos – Poseł na Sejm VII kadencji, Urszula Pasławska – Poseł na Sejm VIII kadencji oraz Paweł Gdula – redaktor naczelny Łowca Polskiego.

Organizatorzy zapewnili liczne nagrody dla szkół, koordynatorów oraz myśliwych. Wśród sponsorów nagród znaleźli się m.in.: Delta Optical, firma Graff, firma KOBA Organizacja Odzysku Opakowań SA z Krakowa, TPS garnki Olkusz, producent latarek Led Lenser, Fundacja Ochrony Głuszca, Łowiec Polski, Polski Związek Łowiecki.

Wśród 35 placówek znalazły się 33 szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz 2 przedszkola. Każda z placówek, które znalazły się w drugiej, trzeciej i czwartej dziesiątce otrzymały lunety, plansze edukacyjne oraz zestaw książek. Szkoły z pierwszej dziesiątki otrzymały dodatkowy zestaw książek oraz zestawy lornetek. Zdobywcy pierwszej, drugiej i trzeciej lokaty w dwóch kategoriach tj. szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych otrzymały czek odpowiednio na kwotę 4000, 3000 i 2000 zł.

W Warszawie szkołę reprezentowała 6-osobowa grupa uczniów klas I wraz z koordynatorami Justyną Górecką i Wiolettą Szreiber. Prowadzący wyczytując kolejnych zwycięzców budował napięcie. Na twarzach najmłodszych malowała się zmiennie radość i zaskoczenie. Ostatecznie maluchy z łęknickiej podstawówki uplasowały się na 16 pozycji ex aequo z 6 innymi placówkami (w tym z jedną ze szkół z naszego okręgu PZŁ -  Zespołem Szkół Specjalnych w Zielonej Górze).

Po raz pierwszy wystartowaliśmy w „Ożywić pola” i jest to nasz wielki sukces, zwłaszcza, że doceniono pracę uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej co w skali wszystkich laureatów było także nie lada wyróżnieniem.

Dodatkową atrakcją wyprawy na galę do Warszawy dla dzieci była możliwość zwiedzenia starówki, bliższe „zapoznanie” się z symbolem naszej stolicy - pomnikiem Syrenki Warszawskiej  oraz przejażdżka metrem. Zwiedzanie zorganizowało WKŁ „Cietrzew” Warszawa, a przewodnikami byli myśliwi tego koła w osobach kol. Adam Szarota oraz kol. Krzysztof Szymański.

Znamy już bohatera X Jubileuszowej edycji „Ożywić pola”. Będzie to „Rok Gęgawy”. Zachęcamy zarówno koła łowieckie jak i szkoły do zaangażowania się w kolejne edycje.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[21.06.2016]


 

Dni Trzebiela 2016


W trakcie obchodów Dni Trzebiela - Spotkanie na Pograniczu, zorganizowanych w dniach 17-18 czerwca 2016 r. edukowano łowiecko nie tylko najmłodszych. Mini-wystawę i zajęcia o tematyce łowiecko – przyrodniczej prowadziła Kol. Justyna Górecka. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyły się eksponaty kury i koguta bażanta oraz lisie futro. Nie mało kłopotów nastręczyło przyporządkowanie poroży oraz rogów do ich właścicieli. Ciekawym punktem było również rozpoznawanie tropów pozostawionych przez leśne zwierzęta oraz worki małego odkrywcy.
Dla najmłodszych przygotowano konkursy z nagrodami, w których chętnie brali oni udział.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[18.06.2016]


XXI Konkurs Fotograficzny im. Włodzimierza Puchalskiego

Chciałbym przekazać wiadomość, iż Kolega Artur Kułdosz, w XXI Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego,  zdobył 1 miejsce w kategorii „Sceny Myśliwskie” przedstawiając fotografię zatytułowaną „Na kaczki”

... Artur po raz czwarty wziął udział w naszym konkursie i trzykrotnie jego prace zostały zauważone przez jurorów. Jako myśliwy od 1997 roku poluje w KŁ „Cietrzew” z Warszawy, ale zdjęcie powstało podczas polowania na kaczki w zaprzyjaźnionym KŁ „Bażant” z Żar, na stawach w okolicach Mieszkowa. Mimo że tego dnia było mglisto, przedzierające się przez mgłę słońce w sposób szczególny rozświetlało krajobraz. Oświetlenie dodało zdjęciom tajemniczego wyrazu. Artur zrezygnował z zabierania na zbiorówki lustrzanki, która spisuje się dobrze podczas plenerów. Na polowania zabiera aparat kompaktowy, który podczas deszczu czy niskich zimowych temperatur trzyma „za pazuchą”...

Informacja o wynikach konkursu znajduje się na stronie internetowej Łowca Polskiego oraz w zakładce Aktualności -> Prasa

Darz Bór !

[wk 04.06.2016]

 


 

Uroczyste podsumowanie projektu "Ożywić pola"


Końcówka maja to czas wielu zrealizowanych tematów w Szkole Podstawowej w Łęknicy.

Po pierwsze wspólnie z uczniami klas pierwszych przyłączyliśmy się do akcji "Cała Polska czyta dzieciom", w wersji "Myśliwy czyta dzieciom". A co czytaliśmy - "Guzik" autorstwa Korneli Arent. Dzieci w skupieniu wysłuchały bardzo ciekawej opowiadania o perypetiach małego koziołka, który zagubił się w lesie, i a następnie szczęśliwie odnalazł. Dla najbardziej wsłuchanych, tych którzy znali odpowiedzi na pytania kontrolne, przygotowano drobne upominki :)

Po drugie w szkole zrealizowano lekcję kynologii. Uczniowie dowiedzieli się o roli psów w łowiectwie. Mówiliśmy o psach rasy pierwotnej, o ich pochodzeniu i predyspozycjach. W szkole gościł przedstawiciel łajki zachodnio-syberyjskiej i trzeba przyznać, że sunia spisała się na medal :)
Kolejnym tematem, którym się trudziliśmy była sygnalistyka myśliwska. Dzieciaki z łęknickiej podstawówki mieli okazję wysłuchać wybranych sygnałów łowieckich, których dźwięki ciągle doskonale.
Sygnały myśliwskie to nieodłączny element zwyczaju łowieckiego. Stanowią one przede wszystkim system porozumiewania się myśliwych, i to piękny, wyrazisty system... którego echo roznosi się szeroko po polskiej kniei.

Ostatecznie miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu "Ożywić pola".
Koordynatorzy projektu: ze strony WKŁ Cietrzew Warszawa- Justyna Górecka, oraz Wioletta Anna Szreiber i Ireną Perczyńska, ze strony Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy, najbardziej zaangażowanym uczniom z klasy I a i I b wręczyli koszulki, które przedstawiają logu programu "Ożywić Pola". Dla wszystkich uczniów t-shertów niestety nie wystarczyło, żadne jednak z dzieci nie postało bez nagród. Pozostałym dzieciom wręczono książeczkę o "Dawnej Kopalni Babina" oraz zakładki do książek. 

Uczniowie natomiast czekoladkami postanowili podziękować Myśliwej za całoroczną współpracę :)

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[25.05.2016]


 

Geościeżka "Dawna kopalnia Babina"


W pięknych okolicznościach pogody, 17 maja 2016 klasy pierwsze Szkoły Podstawowej w Łęknicy spotkały się z Leśniczym Leśnictwa Nowe Czaple z Nadleśnictwa Lipinki - P. Grzegorzem Ryglem.
Zajęcia, które zrealizowano na Geościeżce "Dawna kopalnia Babina" okazały się ciekawą lekcję przyrody i geologii. Pan Grzegorz zapoznał uczniów z tajnikami górnictwa. Tematem przewodnim były jednak zmiany, które zachodzą na terenie ptasiej remizy. Należy przypomnieć, że remiza ta została założona przez uczniów klas pierwszych w marcu bieżącego roku!
Uczniowie obserwowali również rośliny zielone, owady i ptaki. Zauważono, ku wielkiej naszej radości, że te ostatnie, zadomowiły się w budkach lęgowych, które zostały niedawno zawieszone na drzewach.
Na zakończenie wychowawczynie od leśniczego otrzymały dla uczniów drobne upominki.
To była ciekawa lekcja, tym bardziej że odbyła się w terenie.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Wioleta Szreiber
Justyna Górecka
[17.05.2016]


 

Fundatorzy sztandaru szkoły


Przedstawiam kilka fotografii z uroczystości nadania imienia Orła Białego  Szkole Podstawowej w Trzebielu. W trakcie uroczystości, która miała miejsce w dniu 28 kwietnia 2016 r. w Trzebielu, w imieniu Członków Koła złożyłam podpis pod Aktem ufundowania sztandaru, którego Wojskowe Koło Łowieckie nr 331 Cietrzew Warszawa było współfundatorem.
O przebiegu uroczystości można przeczytać na portalu samorządowym gminy Trzebiel
(artykuł do pobrania)

Darz Bór !

Justyna Górecka
[28.04.2016]


 

Jubileusz "Cietrzewia" z Żar


Bardzo zacny jubileusz 70-lecia istnienia obchodziło Koła Łowieckie "Cietrzew" Żary. Bogaty program uroczystości wkomponowany został w tegoroczne, majowe "Dni Żar".

Jubileusz rozpoczął się przemarszem myśliwych i sympatyków łowiectwa ulicami Żar w asyście orkiestry wojskowej, pięknie przyozdobionych koni, jedenastu pocztów sztandarowych z kół łowieckich, w tym WKŁ Cietrzew Warszawa, zespołu sygnalistów myśliwskich "Lubuskie Fanfary", menerów z psami, oraz sokolnika. W uroczystościach uczestniczyli Wiceprezes Polskiego Związku Łowieckiego, przedstawiciele ORŁ i ZO w Zielonej Górze, władze samorządowe (Burmistrz Miasta Żary, Starosta i Wicestarosta powiatu żarskiego, Wójt Gminy Żary) oraz Prezesi i członkowie licznie zgromadzonych kół łowieckich.

Następnie lubuscy myśliwi uczestniczyli we mszy świętej w Kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa celebrowanej przez kapelana zielonogórskich myśliwych - ks. Przemysława Kasprzaka.
Po mszy, w ponownie utworzonym pochodzie, myśliwi przemieścili się na żarski rynek, gdzie odbyło się uroczyste uhonorowanie odznaczeniami myśliwskimi zasłużonych łowców. Najstarszy członek Koła przedstawił zgromadzonym bogatą historię koła. Przeprowadzono także pokaz kynologiczny psów myśliwskich oraz dokonano prezentacji ptaka łownego – jastrzębia Harrisa. Nie mogło zabraknąć także poczęstunku z dziczyzny, który serwowany był chętnym na rynku.
Na podkreślenie zasługuje fakt, ustanowienia przez myśliwych żarskiego Cietrzewia jednorazowego, jubileuszowego odznaczenia "Złoty Cietrzew", które otrzymali wszyscy członkowie koła oraz osoby współpracujące z kołem. 

Serdeczne podziękowanie dla Organizatorów za podjęty trud i wysiłek!!! 
Życzymy dalszych "okrągłych" jubileuszy.


Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[01.05.2016]


 

Wycieczka do Bazyliki Świętego Huberta


Uczestnikom wycieczki zorganizowanej w dniach 17-20 kwietnia 2016 r. przez Okręgową Radę Łowiecką w Zielonej Górze zapewniono bogaty grafik atrakcji. Blisko 60 zielonogórskich myśliwych i sympatyków łowiectwa przemierzyło ok.1300 km by dotrzeć do Bazyliki Świętego Huberta w miejscowości Saint Hubert. Naszą delegację przywitały władze miasta, a mszę świętą celebrował Ks. Przemysław Kasprzak - duszpasterz zielonogórskich myśliwych. Uroczysty charakter mszy podkreślił dźwięk rogów myśliwskich, których echo, w przepełnionym symbolami łowieckimi kościele, grało i grało. Myśliwi w tym miejscu oddali cześć naszemu patronowi - św. Hubertowi.

Także w ten sam dzień, na zaproszenie Europosła Prof. dr hab. Bogusława Liberadzkiego myśliwi przekroczyli progi Parlamentu Europejskiego. W programie wizyty była prelekcja na temat szkód łowieckich pn. "Współistnienie dzikiej zwierzyny z rolnictwem w kontekście polityki UE", zwiedzanie Parlamentarium, kolacja w uroczej belgijskiej restauracji, oraz Bruksela nocą.  Pierwszym odznaczonym w tym miejscu medalem za zasługi łowieckie został Kol. Marek Busz.

Hymn „Jeśli kochasz łowiecką przygodę” zaśpiewany przez polskich myśliwych w Bazylice Św. Huberta oraz w brukselskiej restauracji podbił serca belgijskich, angielskich i francuskich gości, którzy prosili o słowa i nuty, a  myśliwskie mundury w zwiedzanych obiektach, jak i na starym rynku robiły oszałamiające wrażenie.

Ponadto program wyjazdu obejmował inne atrakcje, jak – zwiedzanie barokowego pałacu myśliwskiego dynastii Wettinów z unikalną kolekcją patologicznie zniekształconych poroży w Moritzburgu, zapoznanie się z bogatą kolekcją  zgromadzoną w Muzeum Zakładów Produkcji Broni Myśliwskiej „Merkel” w Suhl oraz w Muzeum Środków Transportu w Suhl. Zaprezentowano nam również Saalfielder Feengrotten - system unikalnych podziemnych jaskiń naciekowych, oraz umożliwiono spacer po Luksemburgu.

Pośród delegacji myśliwych nie zabrakło przedstawicielki warszawskiego Cietrzewia – Kol. Justyny Góreckiej, która wraz z innymi Dianami zielonogórskiego okręgu godnie reprezentowała płeć piękną.

Świadectwem pobytu były pamiątkowe wpisy do Ksiąg Gości, dokonane zarówno w Bazylice jak i w Europarlamencie.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.04.2016]


 

Międzynarodowy Dzień Ziemi


W dniu 15 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy odbyła się uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Wzięli w niej udział nauczyciele, uczniowie, rodzice i zaproszeni goście: Burmistrz Łęknicy - P. Piotr Kuliniak, Diana z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew” Warszawa - P. Justyna Górecka, Dyrektor OKSiR - P. Bettina Targońska, przedstawiciel Nadleśnictwa Lipinki - P. Grzegorz Rygiel, przedstawicielka Miejskiego Zakładu Komunalnego - P. Kinga Bukin, oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Wszystkich zebranych serdecznie przywitała Pani dyrektor Sławomira Marszałek. Po części oficjalnej, uczniowie klas starszych przedstawili zebranym powody i potrzebę organizowania Światowego Dnia Ziemi. Myśliwa - P. Justyna Górecka omówiła dotychczasowe efekty uzyskane w ramach projektu „Ożywić pola”, w którym nasza placówka bierze czynny udział. Uczniowie z klas najmłodszych wraz wychowawcami przygotowali część artystyczną, którą myślą przewodnią był świat ptaków. Klasy drugie zaprezentowały występ pt. „Powrót bocianów” oraz „Ziemia zielona wyspa” . Klasy pierwsza a i b zatańczyły do utworu Vivaldiego „Wiosna”, a klasa trzecia zaprosiła wszystkich na „Moją planetę” Majki Jeżowskiej.

Ciekawym, budzącym emocje punktem uroczystości, było podsumowanie wcześniej przeprowadzonych konkursów: "Wielkiego testu wiedzy o bażancie" w klasach pierwszych, "Quizu łowiecko-ekologicznego" w klasach drugich oraz "Łowieckiego konkursu ortograficznego - Drapieżniki idą na żer" w klasie trzeciej. Dla wszystkich uczniów klas młodszych (kl. I-III)  został zorganizowany jeszcze jeden konkurs na oryginalny "Strój ptaka". Polegał on na wykonaniu stroju lub maski ptaka. Zaś uczniowie ze starszych klas mogli wziąć udział w konkursie plastycznym zatytułowanym „Tajemniczy świat ptaków”. Zwycięzców i wyróżnionych było wielu. Podsumowano również zbiórkę makulatury. Zwycięską klasą okazała się I b. Wszystkim wygranym wręczono nagrody! Młodzież z starszych klas wręczyła podziękowania wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji Święta Ziemi: w zakupieniu nagród, zbiórce makulatury oraz w organizacji projektu „Ożywić Pola” .

Na zakończenie uroczystości głos zabrał burmistrz miasta, który podziękował za zaproszenie i wyraził swój podziw za tak pięknie przygotowaną uroczystość oraz za działania uczniów na rzecz poprawy środowiska naturalnego.
Wszystkich uczniów klas I – III zaproszono do części drugiej spotkania, do akcji pt. „ Dbamy o ptaki”. Uczniowie z plakatami w wykonanych przez siebie strojach wzięli udział w paradzie ulicami miasta. Potem malowali budki lęgowe, które zostały zawieszone na wybranych drzewach na terenie Ośrodka Kultury, Rekreacji i Sportu.
Szczególnego nastroju tej uroczystości dodała piękna dekoracja, plakaty, hasła tematyczne związane ze świętem oraz przybyli goście w strojach galowych. Wszyscy wspaniale się bawili i aktywnie uczestniczyli w obchodach Święta Ziemi. Było miło, pięknie i ciekawie.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka i Wioletta Szreiber
[15.04.2016]


 

Las posadzony - akcja 100 mln drzew do 2017r !


To kolejna inicjatywa członków WKŁ nr 331 Cietrzew Warszawa, Lasów Państwowych oraz uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy !
Lasy Państwowe dążąc do bioróżnorodności drzewostanu, tam gdzie jest to możliwe dokonują jego przebudowy, sadząc cenniejsze biocenotycznie gatunki drzew liściastych. Efektem tych działań jest minimalizacja monokultur leśnych, zwiększona odporność lasu oraz lepsze wykorzystanie środowiska.
Mając powyższe na uwadze, uczniowie klas najmłodszych, oraz gimnazjaliści, przy pomocy rodziców brali udział w odnowieniu lasu - czyli w nasadzeniu sadzonek dęba, w ilości 600 sztuk. Akcja przebiegała pod czujnym okiem Leśnika z Nadleśnictwa Lipinki.
Po skończonej pracy na wszystkich czekało ognisko - pieczone kiełbaski smakowały podwójnie !

informacja o akcji "Las posadzony" została opublikowana na stronie internetowej nadleśnictwa Lipinki

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[07.04.2016]


 

Wieszanie budek lęgowych

W tym roku za sprawą młodzieży szkolnej z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy łącznie 50 budek lęgowych trafi w użytkowanie do ptaków. Budki, w ilości 35 sztuk, zostały zakupione przez dzieci za środki finansowe, uzyskane ze zbiórki kasztanów i żołędzi, zorganizowanej przez WKŁ nr 331 ,,Cietrzew'' Warszawa. Wykonawcą tych budek były osoby niepełnosprawne z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Pomóż, nie będę sam" w Nowej Soli.
Także Nadleśnictwo Lipniki przekazało nieodpłatne 15 budek lęgowych.
Pochodziły one z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Żarach i również zostały wykonane przez niepełnosprawnych podopiecznych w pracowni stolarskiej.
10 budek lęgowych, pod czujnym okiem Podleśniczego, przy pomocy myśliwych i rodziców, zostało zawieszonych przy nowo powstałej remizie. Pozostałe budki już niebawem trafią do lasu i mamy nadzieję, że szybko zadomowią się w nich ptaki!

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[02.04.2016]


 

Zakładanie remizy


W kalendarzu przeprowadzonych już licznych działań przyrodniczych uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, współpracujący z myśliwymi z WKŁ nr 331 "Cietrzew" Warszawa i leśniczymi Nadleśnictwa Lipinki, odnotowali kolejne praktyczne działanie na rzecz poprawy warunków bytowych zwierzyny. Ostatni dzień marca pierwszoklasistom, wspomaganych przez rodziców, upłynął pod hasłem: zakładanie remizy. Pracy było sporo: łącznie do posadzenia było 500 szt. sadzonek ! Drzewa i krzewy pochodziły ze szkółek Nadleśnictw: Lipinki oraz Żagań.
Wokół oczka wodnego, które znajduje się w centralnym punkcie remizy, uczniowie wyspowo sadzili jarzębinę, trzmielinę, dziką jabłoń oraz dziką gruszę.
Zajęcia terenowe zakończyły się ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, które po ciężkiej pracy smakowały wyśmienicie.

Artykuł pt. "Ptasia remiza" został zamieszczony na stronie internetowej Nadleśnictwa Lipinki.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[01.04.2016]


 

Targi Hubertus 2016


Na targach myśliwskich HUBERTUS 2016 w Warszawie, Polski Związek Łowiecki duży nacisk położył na aspekt edukacyjny najmłodszych. Pięknie przygotowane stoisko PZŁ z całą gamą eksponatów, z amboną, odgłosami zwierząt doskonale spełniło swoją rolę.
Miałam przyjemność być jedną z Dian, którą prowadziła zajęcia z najmłodszymi. Przez trzy dni wielu małych i starszych dzieci odwiedziło targi, a piątek był iście edukacyjny - przybyły całe klasy szkolne i przedszkolne. Dzieci miały okazję odwiedzić stoiska: PZŁ, Klubu Dian, Lasów Państwowych, Klubu Safari, Klubu Szpiców Myśliwskich przy PZŁ, Klubu Sokolników czy Klubu Wabiarzy Zwierzyny przy PZŁ. Zadbano także o to by materiały edukacyjne dotarły do wszystkich najmłodszych odbiorców obecnych na Targach.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.03.2016] 

Mieszkańcy lasu


Zajęcia u trzecioklasistów łęknickiej podstawówki pt. "Porozmawiaj z mieszkańcami lasu" za nami. Po krótkim pokazie uczniowie próbowali swoich sił w naśladowaniu odgłosów zwierzyny. Zmierzyli się z: rykiem jelenia byka, piskiem koźlęcia, chrząkaniem dzika, szczekiem lisa, kniazieniem zająca oraz piskiem myszy. Było śmiesznie i fajnie, przede wszystkim jednak trudno. Dźwięczny świat zwierząt do łatwych nie należy - stwierdzili jednogłośnie uczniowie i przyznali, że naśladowanie odgłosów przyrody prostą rzeczą nie jest.
Natomiast uczniowie klas drugich sprawdzali swoją wiedzę w "Quizie łowiecko-przyrodniczym". Oni łatwego zadania również nie mieli. Odpowiadali m.in. na takie pytania jak:
Co oznacza powiedzenie "Zapuszczać żurawia" oraz "Wybierać się jak sójka za morze?
Wymień 3 gatunki, zwierząt które są drapieżnikami.
Co to są ptasie migracje?
Jakie zwierzę jest symbolem drogowego znaku ostrzegawczego: Dzikie zwierzęta?
Wymień 2 choroby zwierząt dziko żyjących, które mogą być niebezpieczne dla ludzi.
I wiele innych ....

Fotorelacja znajduje się w galerii.


Darz Bór !

Justyna Górecka
[22.03.2016]


 

Projekt "Ożywić pola" cd.


Łęknickie "Ożywić pola" nabierają rozpędu i kolejne spotkania z pierwszakami - uczestnikami programu aktywnej edukacji ekologicznej już za nami. Tym razem tematem przewodnim była  "NATURA 2000 - podstawą programu Ożywić pola". Rozmawialiśmy także o konieczności zakładania remiz w kontekście ochrony bażantów przed drapieżnikami, bezpiecznego wyprowadzenia ich lęgów, jak również dostępu do pokarmu roślinnego i zwierzęcego oraz wody. W usystematyzowaniu wiedzy uczniom pomógł film przyrodniczy: Mieszkańcy naszych lasów. A wszystko to po to, gdyż już niebawem uczniowie mieli sprawdzić swoje informacje przyrodnicze w "Wielki konkursie wiedzy o bażancie". Oto przykładowe pytania z którymi musieli zmierzyć się pierwszoklasiści...
Gastrolity u bażanta to łowieckie określenie dotyczące.....
Z jakiego rejonu świata pochodzi bażant?
Czym objawia się dymorfizm płciowy u bażantów?
Co oznacza określenie, że bażanty są zagniazdownikami? ... i wiele innych!
Wyniki napawają optymizmem.

Fotorelacja znajduje się w galerii.


Darz Bór !

Justyna Górecka
[13.03.2016]


 

Kolejne z serii spotkań: empiryczne poznanie świata.


Tym razem, 10 marca br., klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej w Łęknicy, uczestniczące w Programie Ożywić Pola, za sprawą koordynatora ze strony WKŁ nr 331 "Cietrzew" Warszawa, mogli zobaczyć zagrodową hodowlę danieli w Wierzbięcinie.

Wycieczka ta stanowiła doskonałą okazję do obserwacji mieszkańców zagrody, a także lecących żurawi, którą uczniowie prowadzili niezwykle wnikliwie, co umożliwiały im lornetki. Ukształtowanie terenu stworzyło znakomitą możliwość do dokonania charakterystyki różnych środowisk: polnego, leśnego i wodnego.

Na początku zajęć, oprócz obserwacji danieli, postawiono uczniom zadanie dotyczące poszukiwania śladów bytności zwierzyny w łowisku. Oto co nasi słuchacze wytropili: odchody, tropy, pióra, miejsca żerowania, fragment szkieletu oraz odgłosy.

Kolejną atrakcją były urządzenia łowieckie – wysiadka i ambona - chętnych do sprawdzenia jak to jest być nadziemnym obserwatorem przyrody nie brakowało. Po „spacerze” na dzieci czekała ciepła herbata oraz owoce.

Fotorelacja znajduje się w galerii.


Darz Bór !

Justyna Górecka
[11.03.2016]


 

Wieszanie budek lęgowych na terenie szkoły


Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Poznaniu przekazał 10 szt. budek lęgowych dla ptaków dla Zespołu Przedszkolno- Szkolno-Gimnazjalnego w Rostarzewie. Pomoc w przetransportowaniu budek do szkoły i zawieszeniu na drzewach na terenie wokół szkoły zaoferował myśliwy z Wojskowego Koła Łowieckiego nr 331 „Cietrzew” Warszawa Hubert Sturmer. Myśliwy jest pracownikiem Wielkopolskiego Parku Narodowego, absolwentem naszej szkoły, który uczestniczy i prowadzi lekcję na temat dzikiej zwierzyny, łowiectwa oraz lasu w naszej szkole. Corocznie organizuję z dyrekcją szkoły akcję skupu kasztanów i żołędzi dla dzikich zwierząt.

Uczniowie klasy II SP wraz z opiekunem mgr Magdaleną Skrzypczak i Dyrektorem mgr Aldoną Bobińską uczestniczyli w dniu 4 marca w zawieszaniu budek lęgowych i wysłuchali prelekcji na temat wywieszania, czyszczenia i mieszkańców tychże budek.

Myśliwy tłumaczył dzieciom dlaczego leśnicy, myśliwi, i przyjaciele ptaków wywieszają tego rodzaju urządzenia, na jakiej wysokości, w jakich miejscach i jakich błędów unikać przy wyborze miejsca oraz kierunku posadowienia budki względem stron świata. Po krótce przedstawił listę ptaków które korzystają z budek lęgowych oraz zwierząt i owadów adoptujących budki dla własnych potrzeb.

Tematem pośrednim była bioróżnorodność w świecie ptaków i zagorzenia ze strony drapieżników latających i ssaków dla ptaków tzw. śpiewających. Myśliwy poruszył także sprawę dokarmiania ptaków zimą czyli miejsc dokarmiania i samej karmy.

Darz Bór !

[wk 11.03.2016]


 

Edukacyjny tydzień


Ostatni tydzień lutego br. upłynął pod hasłem zajęć edukacyjnych w zaprzyjaźnionych szkołach i przedszkolach. Były to już kolejne z cyklicznie organizowanych spotkań łowiecko-ekologicznych. Tym razem w większości placówek tematem przewodnim spotkań były bażanty. Rozmawialiśmy o biologii tych ptaków, o ich środowisku, o zagrożeniach na nie czyhających (drapieżniki, wałęsające się psy i koty itp.) oraz o konieczności zachowania równowagi w przyrodzie. Dyskutowaliśmy także o zagospodarowaniu środowiska polnego w kontekście poprawy warunków bytowania ptaków i ssaków. Podczas zajęć uczniowie mieli do dyspozycji eksponaty koguta i kury bażanta oraz skórę lisa. Przedmiotowe prelekcje odbyły się w SP w Łęknicy oraz w SP w Nowych Czaplach. Ponadto uczniowie klasy III łęknickiej podstawówki uczestniczyli w łowieckim konkursie ortograficznym „Drapieżniki idą na żer”, którego wyniki zostaną ogłoszone podczas kwietniowych obchodów Dnia Ziemi.

Jako ciekawostka do szkół dotarła również… korona Królowej Polskiego Łowiectwa. Była ona chętnie przymierzana przez dziewczynki, ale i chłopcy jej nie omijali. Kto wie, być może w przyszłości uczennice zawalczą o ten prestiżowy tytuł.
Opowieści  leśnych o bażantach wysłuchały również przedszkolaki z Publicznego Przedszkola Samorządowego w Trzebielu oraz z jego oddziału zamiejscowego, tj. z Przedszkola w Nowych Czaplach. Były to bardzo ciekawe zajęcia.

Z innym natomiast zestawem łowieckich eksponatów, w postaci poroży: łosia, jelenia, daniela i sarny oraz rogu muflona przeprowadzono lekcje w Szkole Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Żarkach Wielkich. Były to nasze pierwsze spotkania i sądząc po zainteresowaniu zarówno uczniów, jak  i nauczycieli pewnie nie ostatnie.
Należy stwierdzić, że wykorzystywane w trakcie zajęć eksponaty powoduję, iż zajęcia są bardzo autentyczne, a indywidualne karty pracy dla każdego ucznia pozwalają poprzez zabawę i doświadczenie poznawać tajemniczy świat rodzimych gatunków ssaków i ptaków Polski. Bo …. „czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”.

Fotorelacja znajduje się w galerii.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[08.03.2016]

 


 

Projekt "Ożywić pola w Łęknicy"


W roku szkolnym 2015/2016 dzieci z Zespołu Szkół Publicznych w Łęknicy wraz z Wojskowym Kołem Łowieckim nr 331 „Cietrzew” Warszawa po raz pierwszy wystartowali w projekcie „Ożywić pola” i ochoczo zabrali się do pracy. Dokładnie w programie uczestniczy 41 uczniów dwóch klasy pierwszych Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Łęknicy, która to znajduje się na terenie obwodu łowieckiego nr 232, dzierżawionego przez warszawskiego „Cietrzewia”. Koordynatorami z ramienia szkoły są Wioletta Szreiber i Irena Perczyńska, natomiast z ramienia koła Justyna Górecka.

Kilkukrotnie już przedstawicielka koła gościła w szkole z prelekcjami ekologicznymi. Tym razem jednak wybraliśmy się w las, co stanowiło jedną z nagród w akcji pt. „Zbiórka karmy dla zwierzyny”. Wyjazd z myśliwymi – Justyną Górecką i Markiem Góreckim – łowczym obwodu nr 232 – w teren, w trakcie którego uczniowi wyłożyli karmę dla zwierzyny. Pod paśnikiem znalazły się zebrane w październikowej akcji żołędzie. A także wyłożono zboże oraz warzywa - cudowności, które przyniosły uczniowie. Dzieci uzupełniły również sól w lizawkach. Jednym z punktów tego wyjazdu była również obserwacja żeremia oraz rozlewiska skrzętnie przygotowanego przez bobry. Nieliczni szczęśliwcy mieli nawet okazję zobaczyć płynącego bobra. Zalegająca warstwa śniegu sprzyjała poszukiwaniom śladów obecności zwierzyny: dzieci odnalazły miejsca buchtowania przez dziki, tropy saren, dzików i lisów, udało się nawet odnaleźć zrzut jelenia, i to gdzie… w rozlewisku bobrowym. Całość wyjazdu dopełniła: obecność Etny, krótki pokaz wabienia zwierzyny, małe słodkości, konkursy z nagrodami i czarne bałwany. 

Nie obyło się oczywiście bez ogniska i pieczenia kiełbasek – nad tym aspektem wyjazdu piecze sprawowała Halina Górecka. Było super! 

Fotorelacja znajduje się w galerii.


Darz Bór !

Justyna Górecka
[28.02.2016]

 


 

Targi Myślistwa i Strzelectwa "Knieje" w Poznaniu

 

Na targach łowieckich w Poznaniu miał miejsce finał IV edycji konkursu na Miss/Mistera psów myśliwskich 2016.

Miło zakomunikować, że Etna - łajka zachodniosyberyjska, wł. Kol. Justyny Góreckiej oczarowała komisję konkursową, ostatecznie zajmując 3 miejsce, spośród 70 psów zgłoszonych do konkursu.

Więcej informacji pod linkiem

http://poradniklowiecki.pl/pozostale/rozrywka/133-konkursy-na-miss-mistera-psa-mysliwskiego/1040-missmister2016.html

O zasadach konkursu można przeczytać tutaj: http://www.gazetalowiecka.com.pl/GL/201507/psy/index.html

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.02.2016]Edukacja Łowiecka - Kura i kogut


Dwunasty grudnia 2015 to kolejna data odnotowana pod hasłem edukacja łowiecka - w klasach pierwszych Szkoły Podstawowej w Łęknicy odbyło się kolejne spotkanie z Kol. Justyną Górecką. Tym razem rozmawialiśmy o bohaterze tegorocznej akcji "Ożywić pola" - o bażancie. W trakcie zajęć dzieci miały możliwość dokładnie przyjrzeć się kogutowi i kurze, gdyż uczniowie miały do dyspozycji eksponaty. 
Zajęcia o bażantach bardzo zainteresowały najmłodszych uczniów. Dzieci chętnie słuchały, wykonywały karty pracy i zadawały wiele pytań. A teraz czekają na kolejne spotkanie, tym bardziej, że będzie ono miało miejsce w terenie

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.02.2016]


 

XX Konkurs Fotograficzny im. Włodzimierza Puchalskiego

Chciałbym podzielić się wiadomością, iż Kolega Artur Kułdosz, w XX Konkursie Fotograficznym im. Włodzimierza Puchalskiego,  zdobył wyróżnienie w kategorii „Sceny Myśliwskie” przedstawiając fotografię zatytułowaną „Ogar”

...Fotografia powstała na przełomie stycznia i lutego 2012 roku na terenie obwodu 232 dzierżawionym przez Wojskowe Koło Łowieckie z Warszawy . Pomysł na samo zdjęcie zrodził się w trakcie szkolenia młodego ogara polskiego o imieniu Bystry z hodowli Zgrane Muzykanty. Pies miał pozostać na miejscu po komendzie „ siad-zostań ” w przerwie między kolejnymi etapami szkolenia. Jednak, aby nieco utrudnić wykonanie zadania i sprawdzić , czy pięciomiesięczny pies się nie rozkojarzy mener założył mu przez łeb sygnałówkę. Wiercił się, kręcił, ale wytrzymał. Po tej próbie zwolnił go z komendy. Pies odreagował, pobiegał, po czym znów został przywołany i po powtórzeniu komendy wykonał polecenie bezbłędnie. Sygnałówka wcale nie była przypadkowa, gdyż od wielu lat Artur gra na tym instrumencie. W trakcie polowań wykorzystuje róg zamiast gwizdka– wystarczy, że zagra po skończonym pędzeniu górne tony, po których pies odnajduje przewodnika i wraca po miocie do jego nogi....

http://www.lowiecpolski.pl/index.php?p=Konkursy

Finał jubileuszowego Konkursu Fotograficznego można zobaczyć na filmiku  z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich w Warszawie:
https://www.youtube.com/watch?v=7bPa8t5RbPI

Wernisaż odbył się w dniach od 10 września do 15 listopada 2015.


Darz Bór !

[wk 22.01.2016]


 

 

Edukacja łowiecka


Kolejne spotkanie z uczniami zaprzyjaźnionych szkół: SP w Nowych Czaplach oraz SP w Łęknicy za nami.
Siódmego grudnia br. miało miejsce pierwsze spotkanie klas młodszych ze SP w Łęknicy – klas, które uczestniczą w Akcji „Ożywić pola”. Dzieci miały możliwość poszerzyć swoje wiadomości na temat zwierząt leśnych, jak je rozpoznawać i jak zachowywać się w lesie.

W tym też dniu w obu placówkach podsumowana została zbiórka żołędzi i kasztanów. Zwycięskim klasom zostały wręczone nagrody rzeczowe, a dzieci zapraszano na wspólne dokarmianie zwierząt zimą oraz kulig. Na ręce koordynatorów akcji na rzecz obu szkół zostały złożone środki finansowe przekazane przez Koło.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[17.12.2015]

 Zbiórka karmy dla zwierząt leśnych


W akcji zbierania żołędzi i kasztanów zorganizowanej na terenie odwodu nr 232 uczestniczyły dwie szkoły: Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy oraz Szkoła Podstawowa w Nowych Czaplach. Szkoła z Łęknicy zgromadziła dokładnie 1720 kg karmy, a szkoła w Nowych Czaplach - 550 kg. Brawo Dzieci i Rodzice! :). Składam podziękowanie nauczycielom, szczególnie Pani Wioletcie Szreiber (Łęknica) oraz Pani Annie Klińskiej (Nowe Czaple) za zaangażowanie i koordynację.

Jako koordynator ze strony Wojskowe Koło Łowieckie ,,Cietrzew'' nr 331 Warszawa,  potwierdzam, że My Myśliwi jesteśmy dumni, z faktu, że szkoły z tak wielkim rozmachem uczestniczyły w przedsięwzięciu. Wszystkim uczniom dziękuję za udział akcji, dzięki Wam łatwiej będzie przetrwać zwierzętom okres zimowy. Jak już spadnie śnieg i zaistnieje konieczność pomocy dzikim zwierzętom, to zwycięzców zaprosimy do wspólnego dokarmiania.

Do zobaczenia na kolejnych zajęciach edukacyjnych.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór !

Justyna Górecka
[15.11.2015]

 


 

Galeria malarstwa


Polowanie Hubertowskie w Przewoźnikach uświetnił  kol. Marek Swiderski organizując wystawę obrazów olejnych o tematyce myśliwskiej.

Kompozycje malarskie o tematyce łowieckiej należą do popularnych motywów stosowanych w wystroju wnętrz! Są to obrazy olejne charakteryzujące się tradycyjną stylistyką i urozmaiconymi scenami. Zwierzęta w otoczeniu przyrody , zaprezentowane na planie kompozycji wykonanej techniką olejną, są przykładem malarstwa rodzajowego. Motywy obrazów ukazują biegnące dziki w scenerii zimowej . Prace namalowane zostały w wyniku inspiracji łowiectwem. Obrazy klasyczne nawiązujące do tematyki przedstawiającej polowania, cechują się oryginalnym wdziękiem!

Wybrane obrazy są zamieszczone w galerii Koła.


Darz Bór !

[wk 11.11.2015]Wybory Królowej Polskiego Łowiectwa 2015

W dniu 03.10.2015 podczas targów myśliwskich Hubertus Arena w Ostródzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu ogłoszonego w ubiegłym miesiącu na Facebooku. Wybory Królowej Polskiego Łowiectwa wygrała Justyna Górecka z WKŁ 331 "Cietrzew".

Kryteria jakie były oceniane to doświadczenie, pasja i gotowość do promowania polskich tradycji łowieckich. Więcej informacji znajduje się na profilu Facebook Hubertus.

Tytuł Pierwszej Diany to zarówno wielkie wyróżnienie, prestiżowy tytuł jak i zobowiązanie, by poprzez swą aktywną postawę i uczestnictwo w najpopularniejszych imprezach łowieckich zachęcać Panie do kultywowania bogatych tradycji polskiego myślistwa. [Gazeta Łowiecka]


Gratulujemy !

[wk 13.10.2015]


 

 

Zielonogórskie Winobranie 2015


Dnia 12 września 2015 roku w Zielonej Górze odbył się Korowód Winobraniowy. Święto Zielonej Góry to także święto nasze, myśliwych. Od paru lat jako regionalna społeczność Lubuskich myśliwych w trakcie przemarszu prezentowane są ubiory i obyczaje łowieckie.W korowodzie maszerowali myśliwi z wielu kół, byli trębacze, menerzy z pieskami - m.in. rodzina Góreckich ze swoimi czworonogami , był sokolnik, byli koledzy z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Babimostu. Kroczyliśmy dumnie, radośnie i głośno na spotkanie z Bachusem, jego świtą by oddać im pokłon i podzielić się darami kniei.  Do zobaczenia za rok w korowodzie Bachusie !

Darz Bór !

Justyna Górecka
[19.09.2015]


 


 

 

Myśliwi dzieciom


Z okazji Dnia Dziecka kolejna w tym roku łowiecko-przyrodnicza akcja edukacyjna przeprowadzona wśród lokalnej społeczności na pikniku rodzinnym "Mama, Tata i Ja" w Karsówce. Były konkursy, rysowanki, zabawy i nagrody dla dzieci i młodzieży.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[31.05.2015]


 


 

 

Polowanie dewizowe w Przewoźnikach


Z początkiem sezonu na kozły, jak co roku i w obwodzie 232 zagościł myśliwy z Holandii - kol. Franciscus Von de Griendt, który może pochwalić się wyjątkowym myśliwskim szczęściem. W trakcie swojego pobytu pozyskał 10 rogaczy, w tym 1 srebro-medalowego i 1 brązowo-medalowego rogacza, o masie parostków odpowiednio: 535 g i 504 g. Pozostałe rogacze cechowały się równie ciekawą formą parostków. Podprowadzającym był Kol. Michał Jaślanek.

Darz Bór !

Justyna Górecka
[20.05.2015]


 


 

HUBERTUS EXPO 2015W ramach XII Międzynarodowych Targów Łowiectwa, Strzelectwa i Rekreacji, HUBERTUS EXPO 2015 w Warszawie, Polski Związek Łowiecki zorganizował zajęcia i warsztaty, na których prowadzona była edukacja łowiecka i przyrodnicza. Prelekcje te adresowane były przede wszystkim dla najmłodszych. Jedną z osób prowadzącą zajęcia przedmiotowe była Kol. Justyna Górecka. Należy również zauważyć, że przygotowane pomoce edukacyjne w roku bieżącym cieszyły się dużym uznaniem wśród osób zwiedzających stoisko. Akcja ta była niezwykle ważnym aspektem tegorocznych targów, ponieważ zajęcia takie wzmacniają wrażliwość dzieci i młodzieży na otaczającą nas przyrodę oraz budują właściwy wizerunek łowiectwa w społeczeństwie.


Darz Bór !

Justyna Górecka
[24.04.2015]

 


 

 

Audycje dla myśliwych


Przeszukując listę programów TV można natrafić na interesującą audycję dla myśliwych w TVR.
W każdą środę o godz. 19.00 jest emitowany magazyn „Łowca” , następnie „Magazyn Łowiecki Darz Bór” natomiast w soboty „Magazyn Strzelecki”

Rozmieszczenie kanałów:

Vectra 711, Polsat 170, Nc+ 222, UPC 159
http://www.tvr24.pl/o_telewizji.html

„Magazyn Łowiecki Darz Bór” śr. godz. 19.30
Odcinki archiwalne można znaleźć na stronie internetowej
http://www.tvr24.pl/program-Magazyn_lowiecki_Darz_Bor-151.html

„Strzeleckie ABC” sb. godz. 18.20
http://www.tvr24.pl/program-Strzeleckie_ABC-334.html

Miłego oglądania.


Darz Bór !

[wk 03.12.2014]


 

 

Kapliczka św. Huberta


Polowanie Hubertowskie w Jabłonnej odbyło się w dniach 08-09.11.2014, w bardzo  uroczystej oprawie wg najlepszych tradycji łowieckich.
Na zakończenie polowania została odsłonięta kapliczka św. Huberta, postawiona tuż obok "Ostoji Myśliwskiej" staraniem fundatorów, do których należą Kol. Łowczy Henryk Witek-Lipka, Leszek Witek-Lipka, Piotr Witek-Lipka, Stanisław Chwalibóg, Jan Segieda, Marek Walicht i Karol Walicht.

 

Darz Bór !

[wk 13.11.2014] 


 


Lekcja przyrody w Łęknicy


Przedstawiam fotorelację z zajęć, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Łęknicy w dniu 24 października 2014r.
Tematyką zajęć było m.in.: myśliwy - kto to taki?, jakie zwierzęta mają poroże a jakie rogi?, czy sarna jest żoną jelenia? zwierzęta łowne a zwierzęta chronione?
Podobnie jak uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowych Czaplach, uczniowie klas I i II Szkoły Podstawowej w Łęknicy uczestniczyli w konkursie plastycznym pt. "Las - domem zwierząt dzikich" a najlepszym zostały wręczone dyplomy oraz nagrody.

Darz Bór !

[24.10.2014]

Justyna Górecka


 

 

Zbiory kukurydzy w obwodzie nr 333


Członkowie Koła w obwodzie warszawskim przystąpili do zbioru kukurydzy na poletku łowieckim w Czarnej Strudze. 
Dzięki zaangażowaniu Kol. Łowczego udało się zwołać myśliwych na prace użyteczne,  połączone ze spotkaniem przy ognisku oraz ożywioną dyskusją. 
Dzisiaj zebrano pełną przyczepę kolb
przeznaczonych na zimową karmę dla zwierzyny. W kolejnych dniach prace będą kontynuowane  już w mniejszych grupach a następnie poletko zostanie rozgrodzone.


Darz Bór !

[wk 18.10.2014]


 


 

 

Edukacja przyrodnicza dla najmłodszych


Początkiem października br. w Szkole Podstawowej w Nowych Czaplach, Uczniom klas 1-3, którzy wzięli udział w konkursie plastycznym "Las - domem zwierząt dzikich" (ogłoszonym w trakcie poprzednich zajęć), zostały wręczone nagrody oraz dyplomy. Z pośród licznie dostarczonych przez Uczniów pracy jury w składzie: Pani Iwona Ciołek - wychowawca klasy Ib oraz niżej podpisana przyznało I, II i III miejsca oraz wyróżnienia. Radości nagrodzonych nie było końca.
Ponadto zrealizowano zajęcia, których tematami przewodniki były: "Dzik - sanitariuszem lasu" oraz " Zależności pokarmowe w świecie zwierząt dziko żyjących" .


Na zaproszenie Dyrektorki p. Zofii Pawłowskiej raz nauczycielki p. Magdaleny Myszorek kolejne zajęcia w cyklu:" Z łowiectwem za pan brat" odbyły się w Gminnym Przedszkolu  w Lipinkach Łużyckich. W zajęciach udział brało ok. 50 przedszkolaków w 3 grupach wiekowych, tj. 4, 5 i 6 latków.


Darz Bór !

[14.10.2014]

Justyna Górecka


 


Lekcja przyrody w Nowych Czaplach


Z rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w Szkole Podstawowej w Nowych Czaplach zaczęła się edukacja łowiecka. 
W klasach 1-3 tematyka zajęć skorelowana była bezpośrednio z tym co dzieję się "za oknem", a więc z rykowiskiem. 
Natomiast w starszych grupach realizowano zagadnienie "Myśliwym być".

Darz Bór !

Justyna Górecka

[15.09.2014]

 


Polowanie na bażanty w obwodzie poznańskim

 

W dniu 25.01.2014r odbyło się pierwsze polowanie zbiorowe na bażanty i drapieżniki. W polowaniu uczestniczyło 13 myśliwych 3 naganiaczy i trzy pieski, w sumie obstawiono 6 miotów. Efekt: 1 lis a 5 uciekło i 4 bażanty ale jednego nie podniesiono. Królem polowania został Michał Sturmer z bażantem i lisem. Kolejne bażanty strzelili Stanisław Sznydel, Zdzisław Worsa a bażanta kolegi Wojtka Pluskoty nie odnaleziono. Pokot ułożono w Ostoji a później wszyscy zasiedli przy ognisku i kiełbaskach. 

Na kolejne polowanie zapraszamy 8 lutego o godz 8 w Jabłonnie. 

Fotografie http://www.wklc.pl/polowanie-na-bazanty-25012014.html

Darz Bór !

Hubert Sturmer
[02.02.2014]Polowanie w Przewoźnikach 4-5.01.2014


Polowanie zbiorowe na terenie obwodu łowieckiego nr 232 w Nadleśnictwie Lipinki przeszło do historii. Członkowie Kola oraz kandydaci na myśliwych zgodnie z przedstawionym przez Zarząd Kola planem polowań zbiorowych, spotkali się 4 stycznia 2014 na dwudniowym polowaniu. Tradycyjnie zbiórka na ostatnie polowanie zbiorowe w sezonie 2013/2014 została wyznaczona na Kwaterze Myśliwskiej w Przewoźnikach.

Frekwencja dopisała. Na zbiórce zjawiło się 20 myśliwych. Byli członkowie Kola oraz zaproszeni goście. Koledzy z Warszawy liczyli na duże rozkłady na pokotach. W ostatniej chwili Kol. Marek Górecki załatwił zwiększenie planu odstrzału jeleni, kosztem pouczenia za pospieszną jazdę do Zarządu Okręgowego PZŁ w Zielonej Górze

Pierwszy dzień polowania – zbiórka myśliwych, odprawa, przypomnienie zasad bezpieczeństwa, losowanie kartek, wskazanie zwierzyny do odstrzału, okazanie psów uczestniczących w nagonce, pakowanie się do przyczepy razem z psami i 7 osobową nagonką (w tym dwóch kandydatów) i wyjazd do łowiska. Pogoda dopisała, bez opadów, wiatru i dużego mrozu. Łącznie opolowano 7 miotów. Z przerwą na posiłek, polowano do godz. 16.30. Na pokocie 5 dzików, 1 lis i koźle. Jelenie wychodziły bez strzału. Łącznie w oddano 63 strzały.

Drugi dzień polowania – scenariusz podobny. Opolowano również 7 miotów. Na pokocie lis i 1 dzik. Królem polowania został lisiarz, ponieważ locha nie została zaliczona. Pokot, odegranie sygnałów myśliwskich i szybki wyjazd do odległej Warszawy, oczywiście dla części myśliwych.


Darz Bór !

Anita Błoch
[05.01.2014]


 

Sztandar dla gimnazjum w Trzebielu

Przedstawiam kilka fotografii z uroczystości nadania imienia Jana Benedykta Solfy Gimnazjum w Trzebielu. W trakcie uroczystości, która miała miejsce w dniu 22 października 2013 r. w Trzebielu, w imieniu Członków Koła złożyłam podpis pod Dekretem  przekazania sztandaru, którego Wojskowe Koło Łowieckie nr 331 Cietrzew Warszawa było współfundatorem.

Fotografie z uroczystości znajdują się na stronie http://www.wklc.pl/trzebiel-2013.html

Darz Bór !

Justyna Górecka

[07.01.2014]
Spotkania edukacyjne


Zamieszczamy kolejne fotografie z cyklu pt. edukacja łowiecka najmłodszych, która prowadzona była przeze mnie w trzech placówkach szkolnych: 28 października  Szkoła Podstawowa w Nowych Czaplach, 4 listopada Przedszkole w Trzebieli oraz Przedszkole w Nowych Czaplach, 5 listopada Szkoła Podstawowa w Łęknicy. Na zajęciach poruszane były takie tematy jak: strój myśliwego, rola myśliwego w środowisku, obchody św. Huberta, ślady bytowania zwierząt w lesie, zima w lesie i wiele innych.

Fotografie zamieściłam na  stronie
http://www.wklc.pl/nowe-czaple2013.html

Darz Bór !

Justyna Góreck
a
[07.11.2013]

 


 

LEKCJA PRZYRODY W PAWŁOWICACH

 

Po raz kolejny już Kol. Justyna Górecka spotkała się z najmniejszymi, i nie tylko, by propagować wiedzę łowiecko-ekologiczną. Tym razem spotkanie plenerowe odbyło się na terenie Parku Angielskiego we wrocławskich Pawłowicach, przy okazji obchodów Dni Przyrodników 2013, organizowanych przez Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu. Tematem przewodnim spotkania był: Czyj to trop ?  Do dyspozycji uczestników były zrzuty byków oraz rogaczy, oręż dziczy, odgłosy oraz tropy zwierząt leśnych.

Darz Bór !

Justyna Górecka

[08.06.2013]


 


 

 

WARCHLAKI NA KARMISKU


Zachęcamy do obejrzenia filmików nakręconych przez jednego z naszych Kolegów na karmisku w Strudze /Warszawy w dniu  1 kwietnia 2013r.

http://www.youtube.com/watch?v=6RyDNoaQ328

http://www.youtube.com/watch?v=RxHJtnRdjQE


[G.G. 01.04.2013]


 

SPOTKANIE EDUKACYJNE W OSTOJI


W dniu 18 stycznia 2013r na prośbę nauczycielki pani Grażyny Rzepczyńskiej z Zespołu Przedszkolno- Szkolno- Gimanazjalnego w Rostarzewie niżej podpisany wraz z dwoma leśniczymi leśnictwa Głodno Danielem Kędziorą i leśnictwa Aleksandrowo Michałem Piątyszkiem przeprowadziliśmy spotkanie w ostoji Wojskowego Koła Łowieckiego "Cietrzew" na terenie obwodu  nr 346.

Tematem przewodnim były ślady i tropy zwierząt. Aura sprzyjała świeży śnieg, ponowa i poletko łowieckie w bezpośrednim sąsiedztwie Ostoji dały młodym przyrodnikom okazję zapoznać się na własne oczy jak wyglądają tropy lisa, dzika, sarny i jelenia.

Na wstępie opowiedziałem dzieciom gdzie szukać topów a gdzie śladów zwierząt. Omówiłem różnice wyglądów tropów zwierząt najczęściej u nas występujących, pokazałem z jakich przewodników najczęściej korzystają tropiciele. Dzięki uprzejmości gospodarza Leśnictwa Głodno w czasie trwania pogawędki mieliśmy ciepło od palącego się ogniska.

Dla uatrakcyjnienia spotkania zaproszony był Michał Piątyszek na co dzień leśniczy Leśnictwa Aleksandrowo prywatnie myśliwy sygnalista.
Michał przedstawił zebranym kilka sygnałów myśliwskich używanych podczas polowań i opowiedział o zwyczajach i tradycji związanych z sygnalistyką.

Po zjedzeniu posiłku dzieci wsiadły do busa i  odjechały a las pozostał cichy i tylko wiatr w drzewach szumiał.

Darz Bór !

Hubert Sturmer
[08.02.2013]

1. Sygnały myśliwskie

2. Sygnały myśliwskie

3. Sygnały myśliwskie


POLOWANIE „ZIELONOGÓRSKA DIANA” 2012

Polowanie Zielonogórska Diana 2012 zorganizowane na terenach obwodu 232, pod patronatem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Zielonej Górze oraz Zarządu Wojskowego Koła Łowieckiego 331 Cietrzew Warszawa przeszło już do historii.

Ale może od początku. Najpierw był pomysł, w mojej głowie by zaprosić Koleżanki Diany do swojego macierzystego Koła. A potem były rozmowy – z Łowczym obwodu 232, z Łowczym Koła, z Prezesem Koła. Mama obiecała, że pomoże. Decyzja zapadła: organizujemy Diany, ZO PZŁ Zielona Góra przychylił się do prośby Koła.

I tak Zielonogórskie Diany 24 listopada 2012 r. polowały gościnnie na terenach obwodu 232, dzierżawionego przez WKŁ 331 Cietrzew Warszawa. Na zbiórce w Przewoźnikach zjawiło się 21 Dian, które przywitał Łowczy Koła: Henryk Witek-Lipka, Łowczy obwodu 232, jednocześnie Prowadzący polowanie: Marek Górecki oraz Wiceprezes Okręgowej Rady Łowieckiej – Henryk Dobrowolski.

W trakcie odprawy Kol. Regina Dieck złożyła ślubowanie, które przyjął Kol. Henryk Dobrowolski. Prowadzący polowanie przypomniał zasady bezpieczeństwa, poinformował na co dziś polujemy, odbyło się losowanie karteczek, zabrzmiał sygnał „Na łowy” i pojechaliśmy.

Już w pierwszym miocie nie odbyło się bez „małego zamieszania”, którego byłam autorem. Wsiadłam w nie ten środek transportu, do którego przypisane było moje stanowisko i musiałam nadrobić pieszo nieco drogi – Prowadzący polowania już się o to postarał osobiście. Sygnał „Naganka naprzód”. Na lewej flance pada strzał. Po kilku minutach na przedpolu cicho niczym duch pojawia się dzik. Przystaje, nasłuchuje. Widzę wyraźnie zaznaczony chyb. Cwany, ustawia się ciągle za drzewami, nie daje możliwości oddania skutecznego strzału. Złożona do strzału czekam, wiatr mi sprzyja. Dzik rusza – wybiera najmniej korzystną dla siebie trasę – idzie w moim kierunku „na sztych”. Po raz kolejny cisza dzisiejszego dnia zostaje zmącona hukiem wystrzału. Wycinek robi rewoltę i wraca do miotu. Pudło?! Odgłos łamanych gałęzi i nagła cisza świadczy, że niekoniecznie. Teraz już nic innego nie pozostało jak czekać na koniec pędzenia. Jest sygnał, idę na miejsce zestrzału. Nie znajduję farby, ale jest fragment mięśnia. Zatem dzik przyjął kulę. Jest już obok Prowadzący polowanie – idziemy bardziej „za hałasem”, na wyczucie, bo nie ma ani kropli farby. Znajdujemy wycinka, leżącego na prawym boku, w odległości około 200 metrów od miejsca strzału. Ostatni kęs, złom, chwila zadumy i gratulacje. I radość, szczególnie Prowadzącego, bo pokot nie będzie „pusty”. Pierwszy raz nie patroszyłam pozyskanego przez siebie dzika. „Diany patroszyć nie będą” – rzekł Prowadzący polowanie i dyskusji nie było.

Drugi miot „pokojowy”. Czas na przerwę – Prowadzący polowanie zarządza śniadanie. W trzecim miocie Kol. Joanna Koczur próbuje swoich sił w spotkaniu z mykitą. Pojedynek wygrywa lisura. Jedziemy dalej.

Miot czwarty, ostatni. Obstawiamy „skarpę przy rezerwacie” – tam zawsze jest zwierz, może i dziś Św. Hubert będzie łaskawy. Tym razem przypada mi stanowisko na czole. Przed sobą mam dwa dorodne świerki, za plecami las brzozowy, z przewagą paproci w podszycie. Przepiękna polska jesień – w najładniejszej swojej odsłonie. Naganka rusza, po chwili po kniei roznosi się przyjemne dla ucha myśliwego szczekanie psów. W miocie są dziki. Pieski rozprowadzają dziki w różnych kierunkach: 3 karelskie psy na niedźwiedzia i łajka robią kawał dobrej roboty. Padają strzały. W wizurce pojawia się dzik, pada i spokojnie odchodzi do „krainy obfitości i dostatku  żeru”. Św. Hubert darzył Kol. Joannie Przybyś – to Jej pierwszy dzik pozyskany na polowaniu zbiorowym. Psi hałas się nasila, dziki idą na czoło. Przez linię przeskakują dwa paciuki. Prowadzę drugiego, strzał zupełnie mnie zaskoczył. Dzik pokonuje jeszcze jakieś 20 metrów i zaczyna spisywać testament. Dziękuję Św. Hubercie. W kanonadzie strzałów są 4 oddane przez Kol. Zofię Nadborską; wszystkie nieskuteczne. Małżonek, Pan Czesiek – myśliwy z długoletnim stażem, będący z Nią na stanowisku swoje nerwy wyładował na stołku myśliwskim, który zakończył swój żywot. Mamy zatem Królową Pudlarzy. Emocje udzieliły się wszystkim. Koniec pędzenia. Czas na ostatni kęs, złom i gratulacje. Jedziemy na pokot.

Zbliża się koniec Polowania Zielonogórska Diana 2012. Na pokocie 3 dziki. Przytoczę słowa Prowadzącego Polowanie: „Z wielkim bólem i smutkiem, ogłaszam, że Królową Polowania zostaje Justyna – córka moja”. Nie ma  to jak rodzina. Vice Królową Polowania została Kol. Joanna Przybyś. Natomiast Królową Pudlarzy ogłoszono Kol. Zofię Nadborską. „Królewska Trójka” otrzymała pamiątkowe puchary oraz medale. Wszystkim Dianom wręczono okolicznościowe talerze oraz dyplomy uczestnictwa w polowaniu. Zabrzmiały sygnały: „Dzik na rozkładzie”, „Król Polowania”, „Darz Bór”. W imieniu Dian Kol. Joanna Koczur podziękowała Łowczemu Koła oraz Prowadzącemu Polowanie, w dowód uznania na ich ręce przekazała pamiątkową statuetkę. Wrażeń jak na jeden dzień w zupełności wystarczy. Polowanie Zielonogórska Diana 2012 dobiegło końca.

Wszystkich zaproszono do stołów, na poczęstunek. W trakcie części mniej oficjalnej pozwoliłam sobie przywitać  pięć Dian, które po raz pierwszy uczestniczyły w  corocznym polowaniu Zielonogórskich Dian. A było to tak: „Witamy w gronie czarownic. Niech Wam Św. Hubert zawsze darzy”. Spotkanie w  świetlicy stanowiło doskonałą okazję do rozmów o tematyce łowieckiej i nie tylko. I zaczęły się opowieści, jak to dzisiaj było. Obecny na polowaniu Kol. Jerzy Przybecki – Przewodniczący Okręgowej Komisji Szkoleniowo – Egzaminacyjnej chodził z notesikiem i spisywał wszystkie te historie.

Polowanie Zielonogórska Diana 2012 zapisze się w pamięci jako polowanie zorganizowane na bardzo wysokim poziomie, w trakcie którego kultywowane były tradycje i zwyczaje łowieckie, a wszystkiemu towarzyszyła  bardzo miła atmosfera. Pogoda dopisała, a św. Hubert darzył – to dodatkowe atuty tego polowania.

W imieniu swoim i wszystkich Zielonogórskich Dian pragnę jeszcze raz gorąco podziękować Zarządowi Okręgowemu Polskiego Związku Łowieckiemu w Zielonej Górze, Zarządowi Wojskowego Koła Łowieckiego 331 Cietrzew Warszawa, Kolegom myśliwym  z obwodu 232, którzy pomagali przy organizacji polowania Zielonogórska Diana 2012, oraz Żonom Myśliwych za nieocenioną pomoc.

Z myśliwskim pozdrowieniem

Darz Bór

Justyna Górecka


Zapraszamy do obejrzenia fotografii http://www.wklc.pl/diana-2012.html


 

Lekcja w Nowych Czaplach


Zajęcia edukacyjne pt„ Zwierzęta Parku Mużakowskiego” zrealizowane 20 maja 2012 r. na terenie Parku   Mużakowskiego prowadziła  Kol. Justyna Górecka. W spacerze uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół mieszczących się na terenie gmin Łęknica, Trzebiel, Brody, Tuplice i Przewóz. Spacer tematyczny stanowił doskonałą okazję dla uczniów do zapoznania się z życiem mieszkańców parku. Wysłuchali najważniejszych informacji na temat życia m.in. dzików, saren, jeleni, lisów, kaczek krzyżówek. Poszukiwali m.in. śladów bytności zwierząt dzikich oraz przysłuchiwali się wydawanym przez nie odgłosom.

W dniach 19 oraz 26 maja 2012 r. w murach Uniwersytetu Przewodniczego we Wrocławiu Kol. Justyna Górecka gościła słuchaczy Uniwersytetu Dzieci.

Kolejne zajęcia edukacyjne o tematyce łowiecko-przyrodniczej w dniu 11 czerwca 2012 kol. J. Górecka przygotowała dla uczniów klas 1-3 ze Szkoły Podstawowej w Nowych Czaplach. 

W trakcie zajęć były poruszane takie zagadnienia jak: Czy zastanawialiście się jak wiele dzikich zwierząt żyje w lasach? Jak wyglądają i czym żywią się zwierzęta dzikie? Czy zimą trudno im znaleźć jedzenie? Czy „żoną” jelenia jest sarna? Co jeleń nosi na głowie? Jaka jest rola myśliwego w środowisku? I wiele innych. Do realizacji zająć wykorzystano szereg pomocy dydaktycznych, m.in. tablice edukacyjne, zrzuty jeleniowatych, dziczy oręż, płyty CD z odgłosami zwierząt oraz karty pracy o tematyce łowieckiej. W warsztatach łącznie uczestniczyło około 250 uczniów.


Fotografie są zamieszczone w galerii http://www.wklc.pl/nowe-czaple.html[J.G. 22.09.2012]

 Konkurs sygnalistów w Radzyminie w dniach 04-05 sierpnia 2012

Koło Łowieckie wniosło znaczący wkład w organizację konkursu


Konkurs sygnalistówFotografie z konkursu są zamieszczone na stronie Urzędu Miasta i Gminy Radzymin

http://www.radzymin.pl/asp/pl_start.asp?typ=6&katalog=20080815_mysliwi&tytul=


[wk 16.09.2012]

 

 


 

Myłkus

Niedawno na terenie nadleśnictwa Kościan Kol. Michał Sturmer pozyskał pięknego rogacza.

http://www.braclowiecka.net.pl/galeria/wg_kategorii,wg_czasu/Rogacz_wkl_cietrzew_w_warszawie,14,2768.html


Gratulujemy !


[wk 22.08.2012]

 

 Lekcja w Ostoji

W dniu 13 czerwca 2012r - 40- osobowa grupa uczniów z ZSP w Jabłonnie zgromadziła się na parkingu szkolnym , aby udać się autobusem do lasu na spotkanie z przyrodą.

Organizatorem tego spotkania było Koło Łowieckie „ Cietrzew”. Już po raz trzeci zorganizowali oni lekcję dydaktyczną dla uczniów ZSP w Jabłonnie.  W tym roku odbyło się ono w nowo otwartej wiacie myśliwskiej „Ostoja” położonej w lesie leśnictwa Głodno.

Bardzo ciekawą lekcję o zwierzynie zamieszkującej lasy w rejonie działania Koła Łowieckiego poprowadził p. Hubert Stűrmer. Po wstępnej prezentacji przybyłych na spotkanie przedstawicieli Koła Łowieckiego „ Cietrzew” – p. S. Sznydla ,  p. S. Durka,  p. W. Hejta oraz p.P. Hejta , wysłuchaniu sygnału myśliwskiego wszyscy zasiedli przy drewnianych ławach.  Uczniowie wysłuchali ciekawostek o pracy myśliwego, zapoznali się z czasopismami o tematyce łowieckiej oraz obserwowali las przez lornetki. W dalszej części lekcji omówione zostały zwyczaje i charakterystyczne cechy zwierzyny łownej.  Największym zainteresowaniem cieszyły się wygarbowane skóry niektórych zwierząt drapieżnych np. borsuka, tchórza, kuny leśnej i domowej, lisa, norki amerykańskiej, które można było dotykać, zakładać na szyję i porównywać ze sobą. Ciekawostka wśród skór były dwa futerka zwierząt środowisk wodnych roślinożernego piżmaka i rybożernej wydry. Obserwowano i porównywano także poroże (wieniec) jelenia, (łopaty) daniela oraz (parostki) rogaczy. Później wszyscy udali się na poletko – pas zaporowy, w celu wyszukiwania tropów zwierząt. Uczniowie wiedzą już, czym różni się  trop dzika od sarny czy zająca.

Po tak dużej ilości zdobytych informacji nadszedł czas na wzmocnienie ciała. Koło Łowieckie „ Cietrzew” ufundowało dla każdego uczestnika pyszną smażoną kiełbaskę z bułką oraz butelkę oranżady. Dodatkową atrakcją cieszyły się przejażdżki bryczką po lesie. Nikt nie chciał tego ominąć.

Wszyscy uczniowie pod opieką pana wicedyrektora C. Pogonowskiego, p. D. Buszewskiej i  p. M. Mądrej wrócili z tego spotkania bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i wiedzy.

Dziękując organizatorom spotkania za wspaniałą lekcję dydaktyczną mamy nadzieję, że spotkania takie z myśliwymi będą prowadzone cyklicznie.

 

[HS 19.06.2012]


Artykuł prasowy
Polowanie na lisa

W sobotę, 11 lutego 2012r. po raz drugi odbyło się „Polowanie na Lisa”, którego organizatorami byli: starosta grodziski, Nadleśnictwo Grodzisk oraz koła łowieckie działające na terenie powiatu grodziskiego. Najaktywniejszym Lisiarzem II Polowania na Lisa i tym samym zdobywcą Pucharu Przechodniego Starosty Grodziskiego został Henryk Kaczmarek – myśliwy z KŁ nr 36 „Drop”. II miejsce zajął Hubert Stuhrmer z WKŁ nr 331 „Cietrzew”, a III miejsce zajęli: Sławomir Durek z WKŁ nr 331 „Cietrzew” oraz Mariusz Zieliński z OHZ Nadleśnictwa Grodzisk. Najaktywniejszym lisiarzom oraz kołom łowieckim wręczono dyplomy honorujące aktywny udział w rozwój populacji zwierzyny drobnej w sezonie 2011/2012 oraz za udział w II Polowaniu na Lisa. (...)

http://www.pgw.pl/portal/aktualnosci/wydarzenia/w-trosce-o-zachowanie-rownowagi-w-lasach.html

[wk 20.02.2012]

 
Koźle

Czerwcowy poranek nie zapowiadał nic szczególnego. Jeszcze nie zdążyłem wypić porannej kawy, jak zadzwonił telefon. 
- "Pan G..., niech Pan przyjedzie na "dwójkę",  mała sarna jest w trawie niedaleko mnie i przestała się ruszać. Znalazłem ją podczas kontroli zabezpieczenie obiektów".
- "Zaraz będę u Pana, tylko pożyczę od kolegi rower".
Na co dzień pracuję w budynku Instytutu, który położony jest w lesie. Większość z pracujących w Instytucie pracowników przyzwyczaiła się do widoku zwierzyny, która nie zdradza większego niepokoju obserwując przejeżdżające samochody lub rowerzystów.
Po otrzymaniu wiadomości o "porzuconym" koźlęciu szybko zacząłem myśleć, co robić?
Zdecydowałem, że najpierw muszę kupić mleko, butelkę ze smoczkiem do karmienia niemowląt. Tak też zrobiłem. Kupiłem w najbliższej aptece mleko dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia oraz butelkę ze smoczkiem. Po powrocie do miejsca pracy przyrządziłem ok. 200 ml mleka i tak wyposażony pojechałem rowerem na miejsce, gdzie czekał na mnie ów ochroniarz. Bez trudu wskazał mi koźle, które faktycznie było już bardzo słabe i odwodnione. Przystąpiłem do karmienia. Powoli włożyłem do jego pyska smoczek i poprzez naciskanie na ściankę boczną butelki zmuszałem je do przełykania mleka. Po chwili, ku mojemu zaskoczeniu, stwierdziłem, że koźle ochoczo ssie smoczek. Tego dnia w ciągu trzech karmień w odstępach czasu, co dwie godziny koźle wypiło ok. 500 - 600 ml mleka. Podczas drugiego karmienia zrobiłem pierwsze zdjęcia. Natomiast te w ruchu podczas, gdy koźle było wyraźnie ożywione i próbowało uciekać. Na koniec tego dnia ochroniarz zauważył, że nieopodal tego miejsca kręci się koza. Była to dobra wiadomość.
Na drugi dzień rano zadzwonił ponowne telefon z "dwójki".
- " Panie G... przed chwilą sarna z koźlęciem przeszła przez drogę i poszła w kierunku strzelnicy".
- Dobrze, ale proszę nie zbliżać się do niej, żeby jej nie spłoszyć. Zaraz tam będę". 
Tym razem szybko przygotowałem mleko i na rower. Jednak koźle nie chciało już pić mojego mleka. Widać było wyraźnie, że jest mocne - karnie oczekuje "matki" , wiedzione swoim zwierzęcym instynktem nie opuszcza miejsca, w którym je zostawiła.
Po jakimś czasie zrobiłem zdjęcia kozy z okna budynku, w którym pracuję. Chcę wierzyć, że przyszła mi "podziękować" za opiekę jej koźlęcia w trudnych dla niego chwilach.

Ps. Prawdopodobnie jeden z ochroniarzy nierozważnie przeniósł "znalezione koźle" w inne miejsce, co spowodowało niechęć kozy do opiekowania się koźlęciem (obcy zapach).

 Darz Bór.
G.G. 2011Lis polujący na myszy

http://youtu.be/t_3Rpc33D1M

[Filmik zamieszczony dzięki uprzejmości  Kol. Bogusza Jelińskiego, 22.04.2012]

 

 


Poprawiony: poniedziałek, 10 grudnia 2018 21:54